Peter Dutton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Dutton
Ilustracja
Oficjalna fotografia ministerialna z 2013
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1970
Brisbane
Minister imigracji i ochrony granic
Okres od 23 grudnia 2014
Przynależność polityczna Liberalna Partia Australii
Poprzednik Scott Morrison

Peter Craig Dutton (ur. 18 listopada 1970 w Brisbane) – australijski polityk, na szczeblu stanowym będący członkiem Liberal National Party of Queensland (LNP), zaś na szczeblu federalnym należący do Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2001 poseł do Izby Reprezentantów. W latach 2013–2014 minister zdrowia i jednocześnie minister sportu, zaś od grudnia 2014 minister imigracji i ochrony granic.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwsze lata swojej pracy zawodowej Dutton służył w policji stanowej Queensland, zajmując się przede wszystkim przestępczością narkotykową i na tle seksualnym[1]. Po odejściu ze służby ukończył studia licencjackie w zakresie biznesu na Queensland University of Technology i zajął się pracą na własny rachunek[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2001 po raz pierwszy został wybrany do parlamentu federalnego jako kandydat LPA w okręgu wyborczym Dickson[2]. W 2008 stanowe struktury LPA i Narodowej Partii Australii (NPA) połączyły się w Queensland w jedno ugrupowanie - LNP. Członkowie tej partii na szczeblu federalnym nie tworzą jednak własnej frakcji, lecz przyłączają się do klubów LPA lub NPA. W latach 2004-2007 należał do szerokiego składu (poniżej szczebla gabinetu) rządu premiera Johna Howarda, gdzie najpierw był wiceministrem zatrudnienia, a następnie wiceministrem skarbu[2] (co w australijskim systemie politycznym odpowiada polskiemu wiceministrowi finansów). W 2007 wraz z całą swoją partią przeszedł do opozycji.

W 2008 był jedynym posłem LPA, który wstrzymał się od głosu w sprawie uchwały parlamentu wyrażającej przeprosiny dla tzw. skradzionych pokoleń (cała reszta jego partii głosowała za uchwałą)[3]. Po powrocie Koalicji do władzy w 2013 wszedł do gabinetu jako minister zdrowia i jednocześnie minister sportu[2]. W czasie rekonstrukcji rządu w grudniu 2014 premier Tony Abbott przeniósł go na urząd ministra imigracji i ochrony granic[2]. Zachował to stanowisko również w kolejnym gabinecie, utworzonym przez Malcolma Turnbulla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ABOUT PETER DUTTON (ang.). peterdutton.com.au. [dostęp 2015-06-08].
  2. a b c d Hon Peter Dutton MP (ang.). Parliament of Australia. [dostęp 2015-06-08].
  3. Misha Schubert: To some he's the messiah, to others a duplicitous polly (ang.). The Age. [dostęp 2015-06-08].