Peter Ellenshaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Ellenshaw
Prawdziwe imię i nazwisko William Ellenshaw
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1913
Londyn
Data i miejsce śmierci 12 lutego 2007
Santa Barbara, Kalifornia
Zawód scenograf
Współmałżonek Bobbie Palmer
Lata aktywności 19271968

Peter Ellenshaw (ur. 24 maja 1913 w Londynie, zm. 12 lutego 2007 w Santa Barbara) – brytyjski scenograf i pejzażysta, zdobywca Oscara za najlepsze efekty specjalne za film Mary Poppins (1964). Pracował z wieloma uznanymi reżyserami, takimi jak Walt Disney, Stanley Kubrick, Michael Powell i Walter Percy Day. Zilustrował koncepcyjny plan Disneya, znanego dziś parku rozrywki Disneyland. Za swą pracę znalazł się w gronie Disney Legends.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Peter Ellenshaw urodził się w Londynie 24 maja 1913 roku, w latach dwudziestych Walter Percy Day mieszkający po sąsiedzku odkrył jego talent i zatrudnił Petera jako praktykanta, który dzięki temu miał okazję przyjrzeć się jak powstają efekty specjalne w filmach.

Po służbie w czasie II wojny światowej jako pilot Royal Air Force, Peter powrócił do branży filmowej dla Metro-Goldwyn-Mayer przy produkcji Quo Vadis. W 1947 roku jego prace zwróciły uwagę dyrektor artystycznego Walt Disney Studios. Disney planował swój pierwszy film live-action, Wyspa skarbów, który będzie produkowany w Wielkiej Brytanii i dyrektor artystyczny zapytał, czy Ellenshaw byłby zainteresowany. Tak zaczęła się profesjonalna współpraca i przyjaźń z Waltem Disneyem.

W 1953 roku, Peter i jego rodzina przeniosła się do Kalifornii gdzie rozpoczął pracę w pełnym wymiarze godzin dla Walt Disney Studios. Przyczynił się do powstania efektów specjalnych filmu Disneya 20 000 mil podmorskiej żeglugi. Niedługo po przyłączeniu się do studia które było na etapie planowania nowego parku rozrywki, przyniósł do pracy kawałek płyty pilśniowej o wymiarach 1,2m na 2,4m[1] wizualizującą koncepcję „Disneylandu” widzianą z lotu ptaka. Obraz był wykorzystywany przez Walta Disneya, aby przedstawić widzom swój nowy projekt, a jednocześnie za pomocą obrazu, przyciągnąć sponsorów.

W 1960 roku, Ellenshaw pracował przy filmie Spartakus Stanleya Kubricka, przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy w pełnym wymiarze godzin dla wytwórni Disneya.

W 1970 roku wraz z żoną Bobbie, odwiedził Pierścień Kerry w Irlandii gdzie stworzyła obrazy skalistego wybrzeża Irlandii i pięknych krajobrazów. Jego prace były prezentowane na specjalnej wystawie w ambasadzie amerykańskiej w Dublinie. Dziś wiele z jego dzieł można oglądać w zbiorach w całej Irlandii między innymi w Adare Manor, Dromoland Castle, Waterville House i Ashford Castle.

W 1993 roku Peter Ellenshaw został uhonorowany Disney Legends w Walt Disney Studios, uroczystości przewodniczył dyrektor generalny Michael D. Eisner i Roy E. Disney.

Zmarł 12 lutego 2007 roku w swoim domu w Santa Barbara.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1965 otrzymał Oscara w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne za film Mary Poppins (1964) (Otrzymali go również Hamilton Luske, Eustace Lycett).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W tekście źródłowym mowa o wymiarach 4' na 8'.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]