Peter Greene

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Greene
Data i miejsce urodzenia 8 października 1965 r.
Stany Zjednoczone Montclair

Peter Greene, właściwie Peter Green (ur. 8 października 1965 roku w Montclair w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Peter Greene urodził się jako trzeci z trojga rodzeństwa. Uczęszczał do szkoły średniej w Montclair w New Jersey, której nie ukończył. Miał dwadzieścia pięć lat, gdy rozpoczął karierę aktorską w Nowym Jorku, występując w serialu NBC Hardball (1990) z Gail O'Grady. Debiutancka rola kinowa Jimmy'ego w dramacie Prawa grawitacji (Laws of Gravity, 1992) z Edie Falco przyniosła mu nominację do nagrody na festiwalu filmów niezależnych w stanie Kalifornia. Rok później zagrał główną postać schizofrenicznego Petera Wintera w surrealistycznym dramacie kryminalnym Gładko wygolony (Clean, shaven, 1993) oraz pojawił się w thrillerze Sądna noc (Judgment Night, 1993) u boku Emilio Esteveza, Cuby Goodinga Jr. i Stephena Dorffa.

W filmie kryminalnym Quentina Tarantino Pulp Fiction (1994) wcielił się w Zeda, seryjnego mordercę, który zgwałcił Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames). W sensacyjnej komedii kryminalnej fantasy Maska (The Mask, 1994) z Jimem Carreyem i Cameron Diaz zagrał bezwzględnego gangstera Doriana Tyrella. Grał czarne charaktery w filmach: Podejrzani (The Usual Suspects, 1995) jako Redfoot, Liberator 2 (Under Siege 2: Dark Territory, 1995) w roli najemnika i Dzień próby (Training Day, 2001) jako skorumpowany oficer. Za rolę Marcusa Devlina w filmie Martwe psy kłamstwa (Dead Dogs Lie, 2001) otrzymał nagrodę Copper Wing na festiwalu filmowym w Phoenix w stanie Arizona. Natomiast za postać Stephena Tally w filmie Pod wpływem (Under the Influence, 2002) u boku Jima Metzlera odebrał nagrodę Feature Film na New York International Independent Film & Video Festival.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]