Peter Kürten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Kürten
Zdjęcia policyjne Petera Kürtena
Zdjęcia policyjne Petera Kürtena
Data i miejsce urodzenia 26 maja 1883
Kolonia
Data i miejsce śmierci 2 lipca 1931
Kolonia

Peter Kürten (ur. 26 maja 1883 w Kolonii, zm. 2 lipca 1931) – niemiecki seryjny morderca zwany Wampirem z Düsseldorfu. Sprawca co najmniej 9 morderstw.

Życiorys[edytuj]

Był trzecim z trzynaściorga dzieci; jego rodzina żyła w biedzie przez ojca alkoholika. Dzieci często bywały świadkami stosunków seksualnych swych rodziców, zdarzały się też kazirodcze stosunki ojca z córkami i pomiędzy rodzeństwem.

Zbrodnie[edytuj]

Kürten twierdził, że zabijania nauczył go sąsiad – hycel. Ten pokazał mu jak się maltretuje i zabija psy. Wtedy zabijanie bardzo go zafascynowało. Niedługo potem Kürten popełnił swe pierwsze morderstwo, spychając dwóch rówieśników z tratwy, którą pływali po Renie.

Gdy Kürten miał 13 lat, rodzina przeprowadziła się do Düsseldorfu. Tam uciekł z domu i żył z napadów rabunkowych. W wieku 15 lat został aresztowany za kradzież i wkrótce otrzymał pierwszy z 17 wyroków, jakie miały złożyć się na 27 lat jego życia. Do roku 1904 Kürten częściej przebywał w więzieniu niż na wolności.

25 maja 1905 roku włamał się do gospody pod nieobecność właścicieli i zamordował ich 13-letnią córkę. Kürten udusił ją i dla pewności, że nie żyje, poderżnął jej gardło scyzorykiem. Niedługo po tej zbrodni został przyłapany na kradzieży i następne 8 lat spędził w więzieniu.

Powróciwszy do Düsseldorfu w 1921 roku, Kürten rozpoczął uczciwe życie. Ożenił się i znalazł pracę w lokalnej fabryce. Jednak w 1929 jego mordercze skłonności powróciły. Do lipca 1929 Kürten dokonał dwóch morderstw i trzech napadów, których ofiary cudem przeżyły. W sierpniu 1929 znaleziono ciała dwóch dziewczynek (5 i 14-latki), obie zostały bestialsko uduszone. I tak do listopada liczba ofiar Petera wzrosła o 4 zamordowane kobiety. Doszło też do 5 napadów, jedna z ofiar podała opis sprawcy napadu.

Zatrzymanie i proces[edytuj]

W maju 1930 roku Kürten wyznał żonie, że to on jest poszukiwanym mordercą i polecił jej by ta opowiedziała o tym policji. 24 maja 1930 roku Kürtena aresztowano. Wszystkie ocalałe ofiary napaści rozpoznały go jako sprawcę.

Proces Kürtena rozpoczął się 13 kwietnia 1931 roku i trwał 10 dni. Peter Kürten został dziewięciokrotnie skazany na śmierć za dziewięć morderstw, które mu udowodniono. Wyrok przez dekapitację wykonano 2 lipca 1931 roku o godz. 6 rano (przed straceniem Kürten miał się wyspowiadać i przyjąć komunię świętą)[1].

Peter Kürten pił krew swoich ofiar. Podczas procesu twierdził, że nauczyła go tego jego sąsiadka, która podczas "wielkiego głodu", gdy Peter miał 7 lat, z litości dawała mu do picia krew zwierząt domowych, głównie kaczek i w ten sposób prawdopodobnie uratowała mu życie, chroniąc przed śmiercią głodową[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Wampir z Düsseldorfu stracony!. „Echo Sieradzkie”, s. 1, 4 lipca 1931. 

Bibliografia[edytuj]