Peter Kenyon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Kenyon

Peter Kenyon (urodzony w 1954 r. w Stalybridge w hrabstwie Cheshire) – dyrektor wykonawczy klubu piłkarskiego Chelsea, występującego w angielskiej Premier League.

Ukończył West Hill School w Tameside. Jest byłym dyrektorem ds. produkcji i dyrektorem wykonawczym firmy Umbro, produkującej sprzęt sportowy. Pierwszy klub piłkarski, w którym pracował, to Manchester United, lecz wkrótce po przejęciu Chelsea przez Romana Abramowicza zainteresował się nim klub z Londynu. W lutym 2004 roku, po okresie przymusowego urlopu, oficjalnie dołączył do Chelsea. Wzbudziło to powszechne kontrowersje, gdyż Kenyon uważał się za dozgonnego kibica klubu z Manchesteru[potrzebny przypis].

Ponieważ Roman Abramowicz nie udziela wywiadów ani nie uczestniczy w konferencjach prasowych, a prezes Chelsea Bruce Buck nie udziela się publicznie, to Kenyon jest głównym rozmówcą mediów we władzach klubu[potrzebny przypis]. Sprowadzono go do Chelsea ze względu na jego doświadczenie marketingowe, jego zadaniem miało być podniesienie przychodu klubu z tytułu reklam[potrzebny przypis].

Od czasu podjęcia pracy w Chelsea nazwisko Kenyona pojawia się w związku z kontrowersyjnymi sytuacjmi, takimi jak próba przekonania menedżera reprezentacji Anglii Svena-Görana Erikssona do objęcia funkcji menedżera Chelsea[potrzebny przypis], a także nielegalnymi rozmowami transferowymi z Ashleyem Cole'em[potrzebny przypis], bez informowania o tych negocjacjach jego ówczesnego klubu Arsenalu. Jego bardzo biznesowy stosunek do sprzedawania klubów piłkarskich jako marek oburza część tradycyjnych kibiców[potrzebny przypis].

Kenyon przyciągnął pewną krytykę po finale Ligi Mistrzów w 2008 roku w Moskwie, w którym Chelsea przegrała z Manchesterem United po rzutach karnych[potrzebny przypis]. Zwycięską stronę po odbiór medali prowadził sir Bobby Charlton, który, jako nieuczestniczący w grze, odmówił przyjęcia medalu. Chelsea po odbiór srebrnych medali prowadził Peter Kenyon, który przyjął medal od prezydenta UEFA, Michela Platiniego.