Peter MacKay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter MacKay
Peter-MacKay.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 września 1965
New Glasgow
Lider Progresywno-Konserwatywnej Partii Kanady
Okres urzędowania od 31 maja 2003
do 6 grudnia 2003
Poprzednik Joe Clark
Następca John Lynch-Staunton[a]
Minister Spraw Zagranicznych
Okres urzędowania od 6 lutego 2006
do 14 sierpnia 2007
Poprzednik Pierre Pettigrew
Następca Maxime Bernier
Minister Obrony Narodowej
Okres urzędowania od 14 sierpnia 2007
Poprzednik Gordon O’Connor

Peter Gordon MacKay (ur. 27 września 1965 w New Glasgow, Nowa Szkocja), polityk kanadyjski, lider Postępowo-Konserwatywnej Partii Kanady, minister spraw zagranicznych.

Jest synem Elmera MacKaya, ministra w rządzie Briana Mulroneya. Studiował na Acadia University w Wolfville, dyplom prawnika uzyskał na Dalhousie University w Halifax w 1991. Do 1993 pracował w kilku prywatnych firmach prawniczych, następnie został prokuratorem w regionie centralnym Nowej Szkocji.

W 1997 został po raz pierwszy wybrany do parlamentu. Był w gronie kilku młodych polityków Partii Progresywno-Konserwatywnej, zasiadających w parlamencie po raz pierwszy, których uważano za potencjalnych przyszłych liderów partii, obok Johna Herrona, Scotta Brisona i André Bachanda. MacKay został wybrany do parlamentu ponownie w 2000. W marcu 2003 zastąpił Joe Clarka na czele Partii Postępowo-Konserwatywnej. W październiku t.r. przeprowadził połączenie partii z Kanadyjskim Sojuszem Reformatorsko-Konserwatywnym, co zaowocowało powstaniem Konserwatywnej Partii Kanady. W styczniu 2004 MacKay zdecydował się nie ubiegać o stanowisko lidera nowej partii, otrzymał natomiast stanowisko zastępcy lidera, Stephena Harpera.

W czerwcu 2004 został ponownie wybrany do parlamentu. We wrześniu 2005 był wymieniany jako kandydat do następstwa po Johnie Hammie, który zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera Nowej Szkocji. Wiązałoby się to z walką o pozycję lidera działającej jedynie lokalnie Postępowo-Konserwatywnej Partii Nowej Szkocji i ostatecznie MacKay zrezygnował z kandydowania. Po wyborach parlamentarnych w styczniu 2006 został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych i ministra ds. rozwoju gospodarczego Kanady Atlantyckiej w rządzie Stephena Harpera.

Przez wiele lat jego narzeczoną była Lisa Michelle Merrithew, czołowa kanadyjska specjalistka public relations, córka byłego ministra Geralda Merrithewa. Później był związany z deputowaną Belindą Stronach. W 2012 r. poślubił irańsko-kanadyjską działaczkę praw człowieka, byłą Miss World Americas, Nazanin Afshin-Jam. Mają syna.

W młodości był rugbystą, grał m.in. z późniejszym kapitanem reprezentacji kraju, Morganem Williamsem[1]. Jeszcze w 2008 roku powrócił na boisko, by wspomóc zespół Nova Scotia Keltics w rozgrywkach Rugby Canada Super League[2][3].

Uwagi

Przypisy