Peter Murdock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Murdock
Pełne imię i nazwisko George Peter Murdock
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1897
Meriden (Connecticut)
Data i miejsce śmierci 29 marca 1985
Devon (Pensylwania)
Zawód, zajęcie antropolog
Narodowość amerykańska
Tytuł naukowy doktor
Alma Mater Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Yale
Uczelnia Uniwersytet Pittsburski

George Peter Murdock (ur. 11 maja 1897 w Meriden, zm. 29 marca 1985 w Devon) – amerykański antropolog.

Znany przede wszystkim z empirycznych badań międzykulturowych prowadzonych na polu etnologii oraz z prac na temat populacji Starego Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

George Peter Murdock początkowo studiował historię Ameryki na Uniwersytecie Yale’a, następnie prawo na Uniwersytecie Harvarda (w Harvard Law School), ale po dwóch latach zrezygnował i wyruszył na długą podróż dookoła świata. Podróż ta, i zachęty Alberta Galloway Kellera, wykładowcy z Uniwersytetu Yale’a, prawdopodobnie stały się inspiracją do podjęcia na tej uczelni dalszych studiów z zakresu antropologii. W 1925 George Murdock uzyskał na niej doktorat w dziedzinie socjologii. Od 1928 pracował na wydziale antropologii Uniwersytetu Yale’a. W czasie II wojny światowej prowadził badania w Mikronezji i pracował w administracji amerykańskiej podczas okupacji Okinawy. Osiągnąwszy wiek emerytalny, w 1960 przeniósł się na Uniwersytet Pittsburski.

W 1954 opublikował Outline of World Cultures (Zarys kultur świata) – listę znanych kultur na świecie – a w 1957 swój pierwszy zestaw danych międzykulturowych World Ethnographic Sample, dotyczący 565 kultur, kodowany dla 30 zmiennych. W latach 1962–1967 w piśmie naukowym Ethnology ukazywały się artykuły w cyklu Ethnographic Atlas, które przedstawiły w sumie dane na temat 1200 kultur świata i były kodowane dla ponad 100 zmiennych. W 1969, z Douglasem R. White'em, opracował standardową próbę etnograficzną – starannie dobrany zbiór danych na temat 186 dobrze udokumentowanych kultur, które dziś kodowane są dla ponad 2000 tysięcy zmiennych.

W 1959, mimo że nie prowadził badań w Afryce, opublikował pracę na temat etnicznych kultur Afryki: Africa. Its peoples and their culture history (Afryka. Jej ludzie i historia jej kultury).