Peter Murdock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

George Peter Murdock (ur. 11 maja 1897 w Meriden, zm. 29 marca 1985 w Devon) - amerykański antropolog.

Znany przede wszystkim z empirycznych badań międzykulturowych prowadzonych na polu etnologii oraz z prac na temat populacji Starego Świata.

George Peter Murdock początkowo studiował historię Ameryki na Yale University, następnie prawo na Harvard University (w Harvard Law School) ale po dwóch latach zrezygnował i wyruszył na długą podróż dookoła świata. Podróż ta, i zachęty Alberta Galloway Kellera, wykładowcy z Yale, prawdopodobnie stały się inspiracją do podjęcia na Yale University dalszych studiów z zakresu antropologii. W 1925 roku George Murdock otrzymał doktorat w dziedzinie socjologii. Od roku 1928 pracował na wydziale antropologii Yale. W czasie II wojny światowej prowadził badania w Mikronezji i pracował w administracji amerykańskiej podczas okupacji Okinawy. Osiągnąwszy wiek emerytalny na Yale w 1960 roku przeniósł się na University of Pittsburgh.

W 1954 roku opublikował Outline of World Cultures (Zarys kultur świata) - listę wszelkich znanych kultur na świecie, w 1957 roku swój pierwszy zestaw danych międzykulturowych World Ethnographic Sample, dotyczący 565 kultur, kodowany dla 30 zmiennych. W latach 1962 - 1967 w piśmie naukowym Ethnology ukazywały się artykuły w cyklu Ethnographic Atlas, które przedstawiły w sumie dane na temat 1200 kultur świata i były kodowane dla ponad 100 zmiennych. W 1969 roku z Douglasem R. White'em opracował Standard Cross-Cultural Sample - starannie dobrany zbiór danych na temat 186 dobrze udokumentowanych kultur, które dziś kodowane są dla ponad 2000 tysięcy zmiennych.

W 1959 roku, mimo że nie prowadził badań w Afryce, opublikował pracę na temat etnicznych kultur Afryki - Africa. Its peoples and their culture history (Afryka. Jej ludzie i historia jej kultury).