Peter Norman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter George Norman
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1942
Melbourne
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Australia
Igrzyska olimpijskie
Srebro
Meksyk 1968 lekkoatletyka
(bieg na 200 m)

Peter George Norman (ur. 15 czerwca 1942 w Melbourne, zm. 3 października 2006 tamże) – australijski lekkoatleta, sprinter, medalista olimpijski.

Największym osiągnięciem Normana był srebrny medal w biegu na 200 m podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968. Osiągnął wówczas swój najlepszy wynik w życiu – 20,06 sek, który do dzisiaj jest rekordem Australii w tej konkurencji, a zarazem rekordem Australii i Oceanii.

Norman rozdzielił na podium dwóch czarnoskórych Amerykanów Tommiego Smitha i Johna Carlosa. Ceremonia wręczania medali przeszła do historii, kiedy podczas odgrywania hymnu Stanów Zjednoczonych dwaj Amerykanie wznieśli w górę ręce przyodziane w czarne rękawice. Gest ten symbolizować miał solidarność z ruchem black power oraz walkę o prawa człowieka. Australijczyk, który wiedział o planowanym proteście amerykańskich sportowców, w geście solidarności, poprosił o podobną plakietkę "Olympic Project for Human Rights". Amerykańscy lekkoatleci zostali na wniosek MKOl-u odesłani do kraju, a Norman otrzymał upomnienie od swojego narodowego komitetu olimpijskiego. Powiedział wówczas: "Wierzę w prawa obywatelskie, każdy człowiek jest równy i powinien być w taki sposób traktowany". Po powrocie do kraju spotkał się z ostracyzmem i niemożnością znalezienia stałej pracy.[1].

Inne ważne osiągnięcia sportowe Normana to pięciokrotne mistrzostwo kraju w biegu na 200 m w latach 1966-1970 oraz brązowy medal w sztafecie 4 × 110 jardów na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1966.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]