Peter Ochs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Ochs

Peter Ochs (1752-1821) – szwajcarski polityk, historyk i prawnik. Zwolennik idei Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Był jednym z przywódców rewolucji szwajcarskiej w 1798 roku. Stworzył konstytucję Republiki Helweckiej oraz był członkiem jej władz.

Flaga Republiki Helweckiej

Ochs urodził się we Francji. W 1769 roku zamieszkał w Bazylei, gdzie po obronie doktoratu z prawa w 1776 roku, zaangażował się działalność polityczną. Od początku był zwolennikiem wartości oraz ideałów oświeceniowych. Sprzeciwiał się sytuacji politycznej i społecznej Szwajcarii pod koniec XVIII wieku, którą postrzegał jako rozkład państwa. Po wybuchu rewolucji we Francji w 1789 roku został zwolennikiem radykalnych reform. W latach 1796-1797 planował wspólnie z Napoleonem stworzenie rewolucyjnego rządu w Szwajcarii, przedstawił także projekt konstytucji. Kiedy w 1798 francuskie wojska na rozkaz dyrektoriatu wkroczyły do Szwajcarii, Ochs przyjął to z entuzjazmem. Widział w tym szanse na zjednoczenie i unowocześnienie kraju.

Godło Republiki Helweckiej

Konstytucja napisana przez Ochsa była postępowa, wzorowana na ideach Rewolucji Francuskiej. Wprowadzała uniwersalne szwajcarskie obywatelstwo, była krokiem w kierunku nowoczesnego państwa federacyjnego. Jednak sama Republika Helwecka istniała krótko, jedynie w latach 1798–1803. Została zastąpiona przez luźny związek 19 kantonów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]