Peter Townsend

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Townsend
Ilustracja
Townsend (po lewej) w 1940
Group captain Group captain
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1914
Rangun
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1995
Rambouillet
Przebieg służby
Lata służby 1933-1956
Siły zbrojne Royal Air Force
Główne wojny i bitwy bitwa o Anglię
Późniejsza praca dworzanin królewski, pisarz

Peter Wooldridge Townsend (ur. 22 listopada 1914 w Rangunie, zm. 19 czerwca 1995 w Rambouillet) – brytyjski oficer, pilot Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as lotniczy z okresu Bitwy o Anglię, pisarz i dworzanin królewski, w latach 1944-1952 adiutant (formalnie koniuszy) króla Jerzego VI. Współcześnie pamiętany głównie za sprawą romansu z księżniczką Małgorzatą, który był chronologicznie pierwszym problemem konstytucyjnym, z jakim za swojego panowania musiała zmierzyć się królowa Elżbieta II[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej, w 1933 wstąpił do Royal Air Force. Po okresie szkolenia został pilotem samolotów myśliwskich. W latach 1940–1944 brał aktywny udział w II wojnie światowej. Dwukrotnie otrzymał odznaczenie Distinguished Flying Cross, został też uhonorowany Distinguished Service Order[2].

Dwór królewski[edytuj | edytuj kod]

Od 1944 pracował na dworze królewskim, gdzie nosił tytuł koniuszego króla Jerzego VI. Zajmował to stanowisko aż do śmierci monarchy. Po wstąpieniu na tron Elżbiety II Townsend został przeniesiony do nowo tworzonego, odrębnego dworu królowej-matki Elżbiety. W 1952, uzyskawszy rozwód ze swoją pierwszą żoną, oświadczył się księżniczce Małgorzacie, młodszej siostrze królowej, z którą od dłuższego czasu łączyły go zażyłe relacje. Królowa nie wyraziła jednak zgody na przyjęcie rozwodnika do rodziny królewskiej jako swego szwagra, negatywną opinię w tej sprawie przedstawili jej zresztą zarówno premier Winston Churchill, jak i arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher[1]. Jedyną możliwością zawarcia małżeństwa byłoby zrzeczenie się przez Małgorzatę statusu księżniczki i opuszczenie rodziny królewskiej, jednak nie zdecydowała się na to. W połowie 1953 informacja o ich związku została opublikowana i długo była pożywką dla tabloidów. W tej sytuacji, aby utrudnić parze dalsze kontakty, Townsend został wysłany na placówkę dyplomatyczną w Brukseli[3], gdzie pracował do 1956, kiedy to opuścił zarówno armię, jak i w ogóle służbę państwową.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

W 1959 Townsend ożenił się powtórnie z Belgijką Marie-Luce Jamagne[2]. Przez resztę życia mieszkał głównie w Belgii i we Francji, choć utrzymywał bliskie związki z Wielką Brytanią, zasiadając m.in. w radach nadzorczych kilku firm, a także pisując książki, głównie historyczne i biograficzne, przeznaczone na brytyjski rynek wydawniczy. Trudnił się także handlem winami[2]. Zmarł w wieku 80 lat, przyczyną zgonu był rak żołądka. Został pochowany na cmentarzu w Saint-Léger-en-Yvelines.

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Romans księżniczki Małgorzaty i kapitana Townsenda jest jednym z głównych wątków pierwszego sezonu serialu biograficznego The Crown. W postać Townsenda wcielił się w nim Ben Miles.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Princess Margaret - Scarred by a forbidden love, „Mail Online” [dostęp 2016-11-06].
  2. a b c Sarah Lyall, Peter Townsend Dies at 80; Princess Margaret's Love, „The New York Times”, 21 czerwca 1995, ISSN 0362-4331 [dostęp 2016-11-06].
  3. Joseph R. Gregory, Princess Margaret Dies at 71; Sister of Queen Elizabeth Had a Troubled Life, „The New York Times”, 10 lutego 2002, ISSN 0362-4331 [dostęp 2016-11-06].