Peterborough (Australia Południowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości w stanie Australia Południowa. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.
Peterborough
Ilustracja
Położenie miejscowości na mapie stanu
Państwo  Australia
Stan Australia Południowa
Samorząd lokalny Peterborough
Data założenia 1879
Populacja (2006)
• liczba ludności

1689[1]
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Peterborough
Peterborough
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Peterborough
Peterborough
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Peterborough
Peterborough
Ziemia 32°34′58″S 138°30′04″E/-32,582778 138,501111
Portal Portal Australia

Peterborough - miejscowość w Australii Południowej założona na początku lat 70. XIX wieku. Aż do 1917 kiedy zmieniono nazwę na dzisiejszą miejscowość była znana jako Peterburg[2].

Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne, przypuszcza się, że może ona pochodzić od imienia właściciela ziem na których ono powstało – Petera Doecke lub też od nazwy pierwszego sklepu kolonialnego w mieście "Peters Store".

Petersburg powstał jako centrum zaopatrzeniowe dla wielu osad które powstały już wcześniej w tej okolicy. 17 stycznia 1881 do miasta przybył pierwszy pociąg poruszający się na właśnie otwartej trasie z Port Pirie do Jamestown, wkrótce potem do miasta dotarła następna linia kolejowa do Terowie, a w 1887 otworzono linię kolejową do Broken Hill.

Pomimo, że czas świetności miasta już minął, Peterborough zachowało charakter ważnego węzła kolejowego i znajduje się w nim wiele dobrze zachowanych pamiątek z okresu czasów jego świetności. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Petersborough jest muzeum kolejnictwa "Steamtown" które według informacji z samego muzeum, jest jedynym miejscem na półkuli południowej, i najprawdopodobniej jedynym na świecie, z obrotnicą o potrójnym rozstawie torów.

Przypisy

  1. Wyniki spisu powszechnego w Australii w 2006 roku
  2. Południowa Australia była w dużej część zasiedlona przez osoby pochodzące z terenów ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego i wiele miejscowości otrzymało niemiecko brzmiące nazwy jednak po wybuchu I wojny światowej większość z tych miejsc została przemianowana na nazwy bardziej anglosaskie lub miejscowe, aborygeńskie.