Petro Poticzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petro Josyf Poticzny
Петро-Йосиф Потічний
Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1930
Pawłokoma, Polska

Narodowość

ukraińska

Alma Mater

Columbia University

Wyznanie

greckokatolickie

Petro Josyf Poticzny (ukr. Петро-Йосиф Потічний[1]; ur. 2 czerwca 1930 w Pawłokomie) – kanadyjski historyk ukraińskiego pochodzenia, emerytowany profesor McMaster University. Żołnierz UPA z Pawłokomy[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1947 na emigracji w Kanadzie, mieszka w Toronto.

Pomnik pamięci Ukraińców zamordowanych w Pawłokomie 3 marca 1945

Specjalizuje się w problematyce narodowościowej państw Europy Wschodniej i ZSRR oraz kwestią akcji „Wisła”. Wykładowca m.in. Oxford University, profesor honorowy Politechniki Lwowskiej.

Pracę doktorską napisał na Uniwersytecie Columbia, w latach 1964–1995 był wykładowcą nauk politycznych na Uniwersytecie McMaster.

Był organizatorem kilku konferencji naukowych na temat wzajemnych relacji ukraińsko-polskich, ukraińsko-czeskich oraz ukraińsko-żydowskich, w tym „Jewish-Ukrainian Relations in Historical Perspective” McMaster październik 1983. Był uczestnikiem spotkania polskich i ukraińskich parlamentarzystów w Jabłonnie w roku 1990.

Współpracuje z Centrum Studiów Rosyjskich i Wschodnioeuropejskich przy Uniwersytecie w Toronto, jest członkiem Doradczej Rady Kanadyjskiego Instytutu Studiów Ukraińskich Uniwersytetu Alberta oraz honorowym profesorem Wschodniochińskiego Uniwersytetu w Szanghaju i Honorowym Przewodniczącym Chińskiej Asocjacji. Jest jednym z redaktorów „Litopysu UPA”.

Autor, wydawca oraz współwydawca ponad 30 książek i 60 artykułów m.in. w the Encyclopedia of Ukraine. Jest autorem książek „Soviet Agricultural Trade Unions 1917–1970” (1972) oraz współautorem „The Ukraine and the Czechoslovak Crisis” (1970) i „Jewish-Ukrainian Relations”.

Zdaniem polskiego historyka Władysława Filara Poticzny w swoich pracach „wybiela” Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, pisząc o „wzajemnych polsko-ukraińskich rzeziach”[3].

Poticzny twierdzi, że w Pawłokomie zginęło 366 osób narodowości ukraińskiej, w tym kobiety i dzieci[4]. Bratanek Petra Poticznego – Zenon Poticzny jest założycielem kanadyjskiej Fundacji „Pawłokoma” z siedzibą w Toronto, zajmującej się upamiętnieniem ofiar polskich zbrodni na ludności ukraińskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ПОТІЧНИЙ Петро-Йосиф (ukr.)
  2. „byłem członkiem UPA, oddziały te paliły wsie Bartkówka, Dylągowa” - powiedział w wywiadzie dla programu TVP1 w dniu 15 maja 2006 o godz. 22:05, pt. „Przeżyli, aby powiedzieć prawdę”
  3. Władysław Filar, Ukraińsko-polska konfrontacja zbrojna na Wołyniu w latach II wojny światowej: źródła konfrontacji, przebieg i skutki [w:] „27 Dywizja Wołyńska AK” Biuletyn Informacyjny , Nr 2 (78) rok 20, kwiecień-czerwiec 2003, s. 23. wersja elektroniczna
  4. Petro Poticzny. „Pawłokoma - istorija seła 1441-1947". Lwów 2001

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]