Petrochanski prochod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petrochanski prochod
Przełęcz Petrochańska
Przełęcz Petrochańska
Państwo  Bułgaria
Wysokość 1410 m n.p.m.
Pasmo Stara Płanina
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Petrochanski prochod
Petrochanski prochod
Ziemia43°07′21″N 23°07′31″E/43,122500 23,125278
Petrochański zbiornik wodny

Przełęcz Petrochańska (bułg. Петрохански проход - Petrochanski prochod), zwana potocznie Петрохан - Petrochan, Гински проход - Ginski prochod, Берковски проход - Berkowski prochod, Клисурски проход - Klisurski prochodprzełęcz w Starej Płaninie. Położona jest w zachodniej Starej Płaninie między Cziprowsko-Berkowskim Bałkanem i Koznicą. Znajduje się na 1410 m n.p.m., ma całkowitą długość 20 km i jest położona 30 km na północny zachód od Sofii i 25 km na południe od Berkowicy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szlak łączący północną i południowa Bułgarię zapewnia szosa z Sofii do Berkowicy i stamtąd do Wyrszca, Montany, Łomu, Widynia. Przełęcz była używana jeszcze przez rzymian. W 1863 powstała szosa, tam, gdzie Petyr Angełow z Berkowicy wybudował zajazd. Najczęściej używana nazwa przełęczy to połączenie imienia właściciela (Petyr) zajazdu (chan), dającego możliwość noclegu przy zdobywaniu stromej przełęczy górskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Droga przez przełęcz jest długa i ma dużo zakrętów, ale małe nachylenie, dlatego pozostaje przejezdna także zimą, nawet przy nie w pełni odgarniętym śniegu. Istnieją plany jeszcze z czasów komunistycznych budowy tunelu pod szczytem Petrochan, który znacznie ułatwiłby podróżowanie do północno-zachodniej Bułgarii i poprawiłby połączenia transportowe z Rumunią. Ewentualny tunel skróci odległość z Sofii do Widynia o 100 km, a do Wracy będzie tylko 30 km. Razem z projektem drugiego mostu nad Dunajem koło Widynia, projekt tunelu znów stał się aktualny w kontekście korytarza numer 4. Finansowanie go planuje się w formie partnerstwa publiczno-prywatnego[2].

Petrochan jest jedynym miejscem w Starej Płaninie, gdzie spotyka się rzadki gatunek traszki górskiej

Przypisy

  1. Голяма енциклопедия България, том 9, Българска академия на науките, Информационен център "Българска енциклопедия, Книгаиздателска къща "Труд", София, 2012, с. 3400 ​ISBN 978-954-8104-31-9​ (т.9)
  2. Строят тунел под Петрохан, в-к Стандарт, 24.03.2009