Petrochanski prochod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petrochanski prochod
Ilustracja
Przełęcz Petrochańska
Państwo  Bułgaria
Wysokość 1410 m n.p.m.
Pasmo Stara Płanina
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Petrochanski prochod
Petrochanski prochod
Ziemia43°07′21″N 23°07′31″E/43,122500 23,125278
Petrochański zbiornik wodny

Przełęcz Petrochańska (bułg. Петрохански проход - Petrochanski prochod), zwana potocznie Петрохан - Petrochan, Гински проход - Ginski prochod, Берковски проход - Berkowski prochod, Клисурски проход - Klisurski prochodprzełęcz w Starej Płaninie. Położona jest w zachodniej Starej Płaninie między Cziprowsko-Berkowskim Bałkanem i Koznicą. Znajduje się na 1410 m n.p.m., ma całkowitą długość 20 km i jest położona 30 km na północny zachód od Sofii i 25 km na południe od Berkowicy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szlak łączący północną i południowa Bułgarię zapewnia szosa z Sofii do Berkowicy i stamtąd do Wyrszca, Montany, Łomu, Widynia. Przełęcz była używana jeszcze przez rzymian. W 1863 powstała szosa, tam, gdzie Petyr Angełow z Berkowicy wybudował zajazd. Najczęściej używana nazwa przełęczy to połączenie imienia właściciela (Petyr) zajazdu (chan), dającego możliwość noclegu przy zdobywaniu stromej przełęczy górskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Droga przez przełęcz jest długa i ma dużo zakrętów, ale małe nachylenie, dlatego pozostaje przejezdna także zimą, nawet przy nie w pełni odgarniętym śniegu. Istnieją plany jeszcze z czasów komunistycznych budowy tunelu pod szczytem Petrochan, który znacznie ułatwiłby podróżowanie do północno-zachodniej Bułgarii i poprawiłby połączenia transportowe z Rumunią. Ewentualny tunel skróci odległość z Sofii do Widynia o 100 km, a do Wracy będzie tylko 30 km. Razem z projektem drugiego mostu nad Dunajem koło Widynia, projekt tunelu znów stał się aktualny w kontekście korytarza numer 4. Finansowanie go planuje się w formie partnerstwa publiczno-prywatnego[2].

Petrochan jest jedynym miejscem w Starej Płaninie, gdzie spotyka się rzadki gatunek traszki górskiej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Голяма енциклопедия България, том 9, Българска академия на науките, Информационен център "Българска енциклопедия, Книгаиздателска къща "Труд", София, 2012, с. 3400 ​ISBN 978-954-8104-31-9​ (т.9)
  2. Строят тунел под Петрохан, в-к Стандарт, 24.03.2009