Petronela Aragońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petronela Aragońska
Ilustracja
Petronela z Ramonem Berenguerem
ilustracja herbu
podpis
królowa Aragonii
Okres od 1137
do 1164
Jako żona Ramona Berenguera IV
Dane biograficzne
Data urodzenia 11 sierpnia 1135
Data i miejsce śmierci 17 października 1174
Barcelona
Ojciec Ramiro II Aragoński
Matka Agnieszka Akwitańska
Mąż Ramon Berenguer IV
Dzieci Alfons II Aragoński,
Dulce,
Piotr,
Eleonora,
Rajmund Berengar III Prowansalski,
Sancho

Petronela Aragońska zwana również Petronilą, Petronillą i Petronellą (ur. 11 sierpnia 1135, zm. 17 października 1174 w Barcelonie) – królowa Aragonii w latach 1137-1164.

Była córką Ramiro II Aragońskiego i Agnieszki Akwitańskiej (córki księcia Wilhelma IX). Kiedy jej stryj Alfons I Aragoński zmarł bezpotomnie, Ramiro – będący podówczas mnichem – uzyskał od papieża dyspensę od ślubów kapłańskich w celu podtrzymania ciągłości dynastii aragońskiej. Ożenił się z Agnieszką i spłodził Petronelę, po czym niecałe dwa lata później zorganizował małżeństwo córki z hrabią Barcelony Ramonem Berenguerem IV, choć pierwszym kandydatem do ślubu był Sancho, syn Alfonsa VII Kastylijskiego. Aragońska szlachta wolała jednak połączenia ich państwa z niewielkim feudalnym hrabstwem Barcelony.

Oficjalna ceremonia zaślubin odbyła się dopiero w 1150 w Lleidzie, kiedy Petronela osiągnęła wymagany prawem kanonicznym wiek 14 lat. Małżeństwo z Ramonem Berenguerem IV było faktyczną unią Aragonii i Katalonii, choć małżonkowie rządzili osobno swoimi krajami, a Ramon przyjął jedynie tytuł księcia Aragonii, a nie króla. Zgodnie z układem pomiędzy władcami potomkowie Ramona i Petroneli mieli już rządzić niepodzielnie sfederowanymi państwami jako królowie Aragonii. Petronela dała Ramonowi szóstkę dzieci: