Petter Adolf Karsten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petter Adolf Karsten
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 lutego 1834
Merimasku

Data i miejsce śmierci

22 marca 1917
Forssa

Zawód, zajęcie

mykolog

Petter Adolf Karsten: „Finlands basidsvampar i urval beskrifna”, Helsingfors Centraltryckeri, Helsingfors 1899, tab. 18-32

Petter Adolf Karsten (ur. 16 lutego 1834 w Merimasku, zm. 22 marca 1917 w Forssa)[1]fiński mykolog, czołowy znawca grzybów Finlandii w swoich czasach, znany jako "ojciec fińskiej mykologii".

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karsten urodził się w Merimasku, niedaleko dużego centrum metropolitalnego Turku. Uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Helsińskim, ale jego życiowe osiągnięcia i prace powstały w Tammela, obszarze w południowej Finlandii. Swoje badania naukowe prowadził równolegle z obowiązkami nauczycielskimi jako wykładowca botaniki na Mustiala Agriculture Institute w Häme (obecnie Häme University of Applied Sciences[2]).

Karsten jako mykolog pracował na stosunkowo niewielkim obszarze. Jedyną dłuższą wyprawą, której się podjął, była podróż na Półwysep Kolski, którą odbył w młodości. Niemniej jednak pracował z materiałami zebranymi przez innych mykologów na przykład na Syberii, we Francji i w Brazylii. W swoich badaniach mykologicznych intensywnie korzystał z mikroskopu i można go uznać za pioniera mikroskopii grzybowej. W porównaniu z większością współczesnych mu mykologów, Karsten opisał wiele nowych rodzajów grzybów, często dzieląc istniejące rodzaje. Niektóre z jego nowych rodzajów zostały niedawno przywrócone, ponieważ metody molekularne potwierdziły, że te dawno zapomniane decyzje taksonomiczne rzeczywiście opierały się na prawdziwych relacjach filogenetycznych[3].

Karsten pracował z większością grup grzybów, zarówno makroskopowych, jak i mikroskopowych. Opisał około 200 nowych rodzajów i około 2000 nowych gatunków i niższych taksonów. Opracował kompleksowe wykłady mykologiczne w skali regionalnej i krajowej, a także przygotował wiele krótszych prac dotyczących fińskich gatunków. Karsten dzięki wysiłkom zarówno swoim, jak i swoich korespondentów, zgromadził ogromną kolekcję suszonych grzybów: „Fungi Fenniae exsiccati”, składającą się głównie z okazów grzybów występujących w Finlandii[3].

Pod koniec XIX wieku, mykolodzy na całym świecie dobrze znali naukowy wkład Karstena, a jego poglądy taksonomiczne były chętnie przez wielu przyjmowane. Duża część gatunków opisanych przez niego nadal pozostaje aktualna[3].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Nazwa międzynarodowego magazynu mykologicznego „Karstenia”[4] publikowanego przez Fińskie Towarzystwo Mykologiczne jest upamiętnieniem jego osoby.
  • Miał sześcioro dzieci: Gustaf Adolf Lennart Karsten, Karl Gunnar Hugo Karsten, Onni Alexander Karsten, Ernst Allan Karsten, Erland August Karsten, Elna Maria Eneberg i Johan Elis Karsten[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Petter Adolf Karsten, geni_family_tree [dostęp 2018-08-28] (ang.).
  2. Häme University of Applied Sciences, www.hamk.fi [dostęp 2018-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-28] (ang.).
  3. a b c Harmaja: P.A. Karsten, 10 maja 2006 [dostęp 2018-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2006-05-10].
  4. Karstenia | The Journal of the Finnish Mycological Society, karstenia.fi [dostęp 2018-08-28] (ang.).