Przejdź do zawartości

Pezizomycotina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pezizomycotina
Ilustracja
Dwa worki z zarodnikami
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klad

Pezizomycotina

Nazwa systematyczna
Pezizomycotina O.E. Erikss. & Katarina Winka
Myconet 1(1): 9 (1997)

Pezizomycotina O.E. Erikss. & Winka – klad w obrębie workowców. Jest to niedawno utworzony takson obejmujący grupę grzybów mającą wspólnego przodka. Do grupy tej należy większość grzybów tworzących worki[1]. W zależności od przyjętego nazewnictwa może być w randze podtypu lub podgromady.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Większość gatunków grupy Pezizomycotina tworzy regularnie septowane prostymi przegrodami strzępki. Przegrody te dzielą strzępkę na komórki. Na przegrodach występują pojedyncze pory umożliwiające cytoplazmom sąsiednich komórek kontakt. Są też ciałka Woronina, których zadaniem jest uszczelnienie przegrody w przypadku uszkodzenia strzępki. W komórkach Pezizomycotina (z nielicznymi wyjątkami) występuje pojedyncze, haploidalne jądro[2].

Cykle życiowe są bardzo pleomorficzne. U różnych gatunków występuje 0–1 etapów płciowych podziałów mejotycznych i 0-wiele bezpłciowych etapów podziałów mitotycznych. Te postacie grzybów, które rozmnażają się bezpłciowo nazywane są anamorfami, postacie rozmnażające się płciowo to teleomorfy. W przypadku niektórych gatunków rozmnażanie bezpłciowe jest w ogóle nieznane. Często ten sam gatunek opisany jest pod dwoma nazwami naukowymi; jedna nazwa dotyczy anamorfy, druga teleomorfy. Dzieje się tak dlatego, gdyż często rozwijają się one w różnym czasie i w różnych miejscach i nie znamy połączeń między tymi postaciami[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Według Index Fungorum bazującym na Dictionary of the Fungi do Pezizomycotina należą[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.W Spatafora i inni, A five-gene phylogeny of Pezizomycotina, „Mycologia”, 98, 2006, s. 1018–1028.
  2. a b ''Pezizomycotina'' [online] [dostęp 2017-06-29].
  3. Dictionary of the Fungi, [w:] CABI databases [online] [dostęp 2021-01-01] (ang.).