Fablet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Phablet)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fablet (ang. phablet, połączenie słów: phone i tablet) – grupa urządzeń mobilnych wyposażonych w ekran dotykowy o przekątnej ponad 5 cali. Fablet jest urządzeniem łączącym cechy smartfona i małego tabletu. Jest większy niż smartfon, ale nie na tyle duży, by być uznawany za tablet lub minitablet[1]. Rozmiary przekątnej ekranu takich urządzeń zaczynają się na pięciu calach, ale są mniejsze niż siedem cali[2].

Z racji swojego pochodzenia i braku precyzyjnej informacji mówiącej, że mamy do czynienia ze sprzętem mniejszym niż siedmiocalowe tablety, słowo fablet/phablet z powodzeniem może być używane także na określenie wszystkich tabletów posiadających moduł telefoniczny pozwalający na wykonywanie połączeń głosowych (np. tablet Samsung Galaxy Note 10.1 z 3G, NavRoad Nexo Smart o przekątnej 7").

W języku polskim zdecydowanie lepszym określeniem urządzeń z wyświetlaczami o przekątnych od 5 do 6,9" jest mikrotablet (mikrotab), gdzie cząstka "mikro" wyraźnie i zdecydowanie oznacza, że mamy do czynienia z urządzeniem mniejszym niż typowy 7" tablet z funkcją dzwonienia, czego brakuje w słowie "fablet". Można się spotkać również z określeniami tabletofon i tabfon.

Rozmiar wyświetlacza plasujący się pomiędzy smartphonami i typowymi tabletami oraz mała waga i grubość urządzenia pozwalają na zrezygnowanie z noszenia ze sobą zwykle grubszego tabletu[1].

Jednym z pierwszych na rynku fabletów był Dell Streak o przekątnej wyświetlacza 5", który jednak nie odniósł większego sukcesu komercyjnego. Natomiast pierwszym urządzeniem zaliczanym do opisywanej grupy, które odniosło sukces rynkowy, jest Samsung Galaxy Note (GT – N7000) z ekranem o przekątnej 5,3". Kolejne urządzenia z tej rodziny to Note II i Note III.

Inne fablety/mikrotablety to: Samsung Galaxy Mega 5.8 i Mega 6.3, HTC One Max, HTC One M8, Huawei Ascend Mate, Sony Xperia Z Ultra, Sony Xperia T2 Ultra, Nokia Lumia 1520, Motorola Nexus 6, LG V10, Lenovo K920 Z2 Pro oraz ZOPO 980 plus i Zopo 990.

Przypisy

  1. a b Ankit Banerjee – Jak narodził się fablet (ang.) – 16 maja 2012 – androidautority.com.
  2. Chuong Nguyen – Definicja fabletu (ang.) – 24/05/2012 – gottabemobile.com.