Phaic Tăn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Phaic Tăn – fikcyjne państwo stworzone przez australijskich autorów Toma Gleisnera, Santa Cilaura i Roba Sticha na potrzeby napisanej przez nich parodii przewodnika turystycznego pt. "Phaic Tăn: Sunstroke on a Shoestring" (Phaic Tăn: udar słoneczny na każdy budżet). Jest to druga książka tych autorów napisana w stylu "fałszywego przewodnika", pierwsza opisuje inne fikcyjne państwo, położoną we wschodniej Europie Molvanię.

Humor książki bazowany jest na przedstawianiu bardzo nieciekawych, nieinteresujących, a często niebezpiecznych miejsc czy miast jako niezwykle ciekawych atrakcji turystycznych.

Podobnie jak w przypadku Molvanii autorzy przewodnika opisują historię fikcyjnego państwa używając do tego popularnych przesądów czy standardowych stereotypów rozpowszechnionych na temat krajów azjatyckich.

Phaic Tăn położone jest w połodniowo-wschodniej Azji. Nazwy geograficzne w tym państwie brzmią bardzo po wietnamsku i tajsku ale rzeczywistości są zazwyczaj przekręcanymi angielskimi słowami, na przykład stolicą państwa jest „Bumpahttabumpah” (zniekształcone "bumper to bumper" – „zderzak przy zderzaku”, co rzekomo opisuje panujący tam chaos na ulicach). Sama nazwa fikcyjnego państwa, Phaic Tăn, może być przeczytana jako “fake tan” czyli „sztuczna opalenizna”.

Phaic Tăn był początkowo kolonią francuską ale uzyskał niepodległość w XX wieku po serii powstań. Do 1947 panował w nim komunistyczny dyktator Chau Quoc, po jego śmierci w kraju wybuchła długotrwała wojna domowo która zakończyła się po interwencji CIA (operacja „Wolność”). CIA wprowadziła w Phaic Tăn dyktaturę wojskową która trwa do dziś. W Phaic Tăn ma bardzo popularną rodzinę królewską, choć obecnie panujący król był detronizowany do tej pory 25 razy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]