Phantom Corsair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Phantom Corsair
Phantom Corsair
Okres produkcji 1938
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone
Dane techniczne
Typy nadwozia coupé
Silniki 8-cylindrowy, 4700 cm³ (190 KM)
Skrzynia biegów 4-biegowa automatyczna
Rodzaj napędu przedni
Masa własna 2088 kg

Phantom Corsair – model samochodu osobowego o nadwoziu coupé, stworzony na bazie modelu Cord 810.

Twórcą samochodu był Rust Heinz, pochodzący z bogatej przemysłowej rodziny producentów keczupu. Dzięki pochodzeniu Heinz miał możliwość sfinansowania budowy samochodu. Twórca nie miał wiedzy na temat produkcji i projektowania samochodów, ale w 1936 roku przeprowadził się do Kalifornii i postanowił stworzyć samochód dla najbogatszych klientów. Pojazd miał być wyposażony w najnowsze wówczas rozwiązania techniczne, a jego cenę zaplanowano 15.000 dolarów, równoważną wartości domu.

Samochód powstał we współpracy z firmą Bohman & Schwartz z Pasadeny, zajmującą tworzeniem nadwozi na zamówienie. Dzięki aerodynamicznemu kształtowi i lekkiemu, aluminiowemu nadwoziu pojazd uzyskał dobre osiągi, a jego maksymalna prędkość wyniosła 185 km/h. Pomimo nadwozia coupé, był przeznaczony dla 6 osób. Charakteryzował się dużymi wymiarami, podyktowanymi chęcią osiągnięcia jak najmniejszego współczynnika oporu powietrza.

W 1938 roku zbudowano prototyp, którego koszt wyniósł 24.000 dolarów, ale mimo dużego zainteresowania, samochód nie znalazł ani jednego nabywcy. Nie powstał ani jeden egzemplarz produkcyjny samochodu, a prototyp służył konstruktorowi aż do śmierci w wieku 25 lat. Z czasem rodzina konstruktora sprzedała auto kolekcjonerowi, który przemalował je na złoty kolor i mocno zmodyfikował. Ze względu na małe okna, nowy właściciel podniósł górną linię okien i wyposażył auto w zdejmowany dach. Kolejny właściciel, Bill Harrah, przywrócił autu oryginalną formę.

Obecnie Phantom Corsair znajduje się Reno w stanie Nevada, w National Automobile Museum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]