Phi Beta Kappa Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klucz Phi Beta Kappa – symbol bractwa
Siedziba bractwa

The Phi Beta Kappa Society – najstarsze honorowe bractwo studenckie w Stanach Zjednoczonych, założone 5 grudnia 1776 roku. Phi Beta Kappa, pisane greckimi literami ΦΒΚ, to akronim od Φιλοσοφία Βίου Κυϐερνήτης Philosophía Bíou Kubernḗtēs, co oznacza „Umiłowanie mądrości, przewodniczki życia”.

Członkostwo w bractwie jest uważane za najwyższy honor, jaki może spotkać studenta. Jest ono przyznawane średnio jedynie co setnemu studentowi.

Pierwsza kapituła powstała jako tajne stowarzyszenie literackie i filozoficzne w College of William and Mary, druga na Uniwersytecie Harvarda (4 grudnia 1779), trzecie na Uniwersytecie Yale 8 grudnia tego samego roku, w następnych dziesięcioleciach szereg dalszych. Z tajności zrezygnowano w okresie antymasońskich resentymentów w 1831 roku. W chwili utworzenia United Chapters of Phi Beta Kappa w 1883 istniało 25 kapituł. Pierwszą kobietę przyjęto do Phi Beta Kappa na University of Vermont w 1875, pierwszego czarnoskórego studenta dwa lata później.

Każda kapituła jest określana przez stan i grecką literę oznaczającą kolejność utworzenia, np. Alpha of Pennsylvania jest w Dickinson College, Beta of Pennsylvania w Lehigh University itd.

W 1988 United Chapters of Phi Beta Kappa zmieniły nazwę na Phi Beta Kappa Society. W 2004 jest 270 kapituł i ok. pół miliona żyjących członków.

Niektórzy sławni członkowie bractwa:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]