Phi Beta Kappa Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klucz Phi Beta Kappa – symbol bractwa
Siedziba bractwa

The Phi Beta Kappa Society – najstarsze honorowe bractwo studenckie w USA, założone 5 grudnia 1776 roku. Phi Beta Kappa , pisane greckimi literami ΦΒΚ, to akronim od Φιλοσοφία Βίου Κυϐερνήτης (czyt. Philosophía Bíou Kubernḗtēs), co oznacza „Umiłowanie mądrości, przewodniczki życia”.

Członkostwo w bractwie jest uważane za najwyższy honor, jaki może spotkać studenta. Jest ono przyznawane średnio jedynie co setnemu studentowi.

Pierwsza kapituła powstała jako tajne stowarzyszenie literackie i filozoficzne w College of William and Mary, druga w Harvard University (4 grudnia 1779), trzecie w Yale University 8 grudnia tego samego roku, w następnych dziesięcioleciach szereg dalszych. Z tajności zrezygnowano w okresie antymasońskich resentymentów w 1831 roku. W chwili utworzenia United Chapters of Phi Beta Kappa w 1883 istniało 25 kapituł. Pierwszą kobietę przyjęto do Phi Beta Kappa na University of Vermont w 1875, pierwszego czarnoskórego studenta dwa lata później.

Każda kapituła jest określana przez stan i grecką literę oznaczającą kolejność utworzenia, np. Alpha of Pennsylvania jest w Dickinson College, Beta of Pennsylvania w Lehigh University itd.

W 1988 United Chapters of Phi Beta Kappa zmieniły nazwę na Phi Beta Kappa Society. W 2004 jest 270 kapituł i ok. pół miliona żyjących członków.

Niektórzy sławni członkowie bractwa:

Linki zewnętrzne[edytuj]