Dujkerczyk skryty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Philantomba walteri)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dujkerczyk skryty
Philantomba walteri
Colyn et al., 2010
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Rodzina wołowate
Podrodzina dujkery
Rodzaj dujkerczyk
Gatunek dujkerczyk skryty

Dujkerczyk skryty[1] (Philantomba walteri) – gatunek afrykańskiej antylopy z podrodziny dujkerów (Cephalophinae). Zamieszkuje tereny leśne i sawannę Togo i Beninu (w regionie oznaczanym jako Dahomey Gap) oraz w delcie Nigru[2][3]. Po raz pierwszy został opisany naukowo w 2010 roku na łamach czasopisma Zootaxa[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do niedawna naukowcom znane były tylko dwa gatunki z rodzaju Philantomba: dujkerczyk modry (Philantomba monticola) i dujkerczyk karłowaty (Philantomba maxwelli). Mimo odnotowywanego zróżnicowania ubarwienia sierści i morfologii w obrębie gatunku Philantomba maxwelli brakowało dokładnych badań, które pozwoliłyby na określenie czy różnice są na tyle wyraźne, że powodują zmiany w dotychczasowej klasyfikacji. W 2010 roku zespół naukowców opublikował wyniki badań kraniologicznych i genetycznych okazów dujkerów karłowatych pozyskanych na terenie Togo, Beninu i Nigerii[2]. Do przeprowadzanych badań członkowie zespołu używali także próbek zakupionych od lokalnych myśliwych oraz okazów z kolekcji muzealnych[4]. Badania pozwoliły na wyodrębnienie nowego gatunku, który po raz pierwszy został opisany naukowo w 2010 na łamach czasopisma Zootaxa[3]. Epitet gatunkowy walteri jest eponimem mającym na celu upamiętnienie Waltera Verheyena, teriologa specjalizującego się w badaniach ssaków na kontynencie afrykańskim. Verheyen schwytał pierwszy okaz w rejonie Badou w Togo już w 1968 roku[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

P. walteri należy do małych antylop. Wysokość zwierzęcia mierzona w kłębie to około 40 cm, przy masie ciała od 4 do 6 kg. Są bojaźliwe, więc małe rozmiary ułatwiają sprawne ukrycie się wśród niskiej roślinności[2].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

P. walteri zamieszkuje tereny leśne i sawannę Togo i Beninu (w regionie oznaczanym jako Dahomey Gap) oraz w delcie Nigru[2][3].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Mięso pozyskiwane z P. walteri jest jednym z najpopularniejszych na lokalnym rynku handlu dziczyzną[2]. Rogi tych zwierząt są wykorzystywane w medycynie ludowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 184. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. a b c d e f Duiker (ang.). International Institute for Species Exploration, Arizona State University. [dostęp 11 stycznia 2013].
  3. a b c d Marc Colyn, Jan Hulselmans, Gontran Sonet, Pascal Oudé, Jan de Winter, Armand Natta, Zoltán Tamás Nagy, Erik Verheyen. Discovery of a new duiker species (Bovidae: Cephalophinae) from the Dahomey Gap, West Africa. „Zootaxa”. 2637, s. 1–30, 2010 (ang.). 
  4. a b Nouvelle espèce d'antilope découverte (fr.). sciencesnaturelles.be. [dostęp 11 stycznia 2013].