Philip Gidley King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Philip Gidley King
Philip Gidley King
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1758
Launceston (Wielka Brytania)
Data i miejsce śmierci 3 września 1808
(Wielka Brytania)
Zawód oficer Royal Navy, urzędnik brytyjskiej administracji kolonialnej w Australii

Philip Gidley King (ur. 23 kwietnia 1758 r. w Launceston w Kornwalii – zm. 3 września 1808 r.) – oficer marynarki brytyjskiej, urzędnik brytyjskiej administracji kolonialnej w Australii, trzeci z kolej gubernator stanu Nowa Południowa Walia w latach 1800 – 1806.

Jako podporucznik i podwładny Arthura Phillipa w 1787 r. był członkiem załogi HMS "Sirius" z pierwszego konwoju, transportującego brytyjskich skazańców do pierwszej kolonii karnej założonej w Nowej Południowej Walii. Po przybyciu do Australii został 6 marca 1788 r. komendantem pierwszej osady karnej na wyspie Norfolk i znacząco zasłużył się dla rozwoju osadnictwa oraz gospodarki na tej wyspie. W 1790 r. wrócił na krótko do Anglii, by zdać relację z funkcjonowania kolonii i przedstawić panujące tam warunki. W Anglii 11 marca 1791 r. poślubił Annę Josephę Coombe, z którą w tym samym roku na pokładzie statku "Gorgon" powrócił na Norfolk, by objąć funkcję gubernatora wyspy.

W październiku 1796 r. powrócił dla podratowania zdrowia do Anglii, gdzie przebywał do chwili nominowania go na stanowisko gubernatora Nowej Południowej Walii. Jako gubernator zreorganizował administrację kolonii, wprowadził regulacje dotyczące obowiązków i godzin pracy skazanych oraz ich wynagrodzeń. Organizował szkoły dla dzieci skazańców, przygotowujące je jednocześnie do różnych zawodów. Popierał pierwsze próby uprawy winorośli, tytoniu i bawełny oraz wydobycia węgla. Walczył z pijaństwem wśród więźniów. Walka z nielegalną produkcją alkoholu (zwłaszcza rumu) i handlem nim wśród skazańców skonfliktowały go z nadzorcami kolonii i doprowadziły do jego zdymisjonowania i zastąpienia Williamem Blighem.