Philip Gröning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Philip Gröning (ur. 7 kwietnia 1959 w Düsseldorfie) – niemiecki reżyser filmowy, twórca i producent filmów dokumentalnych.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Philip Gröning urodził się w Düsseldorfie (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy). Po ukończeniu w 1978 roku technikum w zakresie filmu i produkcji telewizyjnej podjął studia w latach 1979–81 studiował medycynę i psychologię. Gröning zafascynował się scenopisarstwem i zaczął pracować jako aktor dla Petera Kegelevica i Nicolasa Humberta. Pracował również jako asystent dźwięku, rekwizytor, asystent reżysera.

W 1982 roku rozwinął swoje filmowe zainteresowania się i podjął się studiów w Szkole Filmowej w Monachium (HFF). Rok później napisał pierwszy film krótkometrażowy Der Trockenschwimmer. Za zrealizowany w 1986 roku film fabularny Lato (Sommer) w 1988 otrzymał w Amsterdamie Nagrodę Kodaka. Groteskowy film Die Terroristen napisany 1992 spotkał się z dezaprobatą ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla, który bezskutecznie zabronił jego emisji. Za ten film w 1983 roku Philip Gröning otrzymał w Locarno Brązowego Leoparda. W roku 2000 wyreżyserował film L'amour, l'argent, l'amour, za który otrzymał w Heskiej Nagrodzie Filmowej tytuł najlepszego reżysera. W roku 2005 na podstawie zgromadzonych zdjęć i sekwencji filmowych wykonanych w La Grande Chartreuse nakręcił Wielką Ciszę (Die große Stille), kilkakrotnie nagrodzony film dokumentalny poświęcony życiu monastycznemu.

Obecnie Philipp Gröning mieszka i pracuje w Düsseldorfie i w Berlinie. Od 1986 roku jest posiadaczem własnej firmy producenckiej.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Jako aktor[edytuj | edytuj kod]

  • 1984 : Nebel jagen
  • 1999 : Wirtualny wampir

Jako reżyser[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]