Phillips (wkręt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łeb wkręta i końcówka wkrętaka typu Phillips

Phillips − typ grotu wkrętaka z nacięciem krzyżowym, z lekko skośnymi krawędziami oraz takie samo krzyżowe wgłębienie (nacięcie) na łbie wkręta. Oznaczany symbolem PH, Ph, występuje w sześciu rozmiarach: PH00, PH0, PH1 2,5-3 mm, PH2 3,5-5 mm, PH3 6 mm, PH4 8 mm. Z wyglądu podobny do typu krzyżowego Pozidriv, ale krawędzie wkrętaka i wgłębienie krzyżowe posiadają ścianki lekko zbieżne, przez co ściśle do siebie przylegają. Wkrętaki Phillips nie pasują do wkrętów Pozidriv, gdyż mają tendencję do wyślizgiwania się i uszkodzenia nacięcia krzyżowego lub narzędzia. Dlatego zaleca się używanie właściwych wkrętaków do stosowanych wkrętów, jak również odpowiednich rozmiarów wkrętaków.

Historia[edytuj]

Już w pierwszej połowie XX wieku producenci wyrobów masowych zmagali się z problemami wynikającymi ze stosowania wkrętów z nacięciem prostym. Pozycjonowanie wkrętaków i wkrętów było czasochłonne, wypadające z wgłębień narzędzia uszkadzały wkręty i kaleczyły powierzchnie montowanych elementów. Opracowanie nowego typu łba było koniecznością.

Łeb wkręta typu Phillips

W roku 1933 Amerykanin John P. Thompson uzyskał patent na wgłębienie o kształcie krzyża. Miało ono własności samocentrujące, co ułatwiało zestawienie narzędzia i wkręta oraz zapobiegało wypadaniu wkrętaka podczas montażu. Rozwiązanie było jednak dość trudne technologicznie na tamte czasy. Thompson zaproponował swój patent kilku producentom wkrętów, ale wszyscy twierdzili, że jest ono niewykonalne – naprężenia powstające przy wykonywaniu wgłębienia zniszczą łeb wkręta. Zainteresowanie wykazał dopiero pewien znajomy Thompsona – Henry F. Phillips, który natychmiast założył firmę Phillips Screw Company, namówił do współpracy największego producenta śrub w Ameryce – American Screw Company i odkupił prawa patentowe od Thompsona. Phillips dokonał kilku zmian w koncepcji Thompsona, zaś prezes American Screw Company zapowiedział, że zwolni każdego, kto uważa, że takiego wkręta nie da się wyprodukować. Dopiero po tych konstrukcyjno-organizacyjnych zmianach, w roku 1936 pojawił się wkręt systemu Phillips.

Nowy typ wgłębienia przyjął się bardzo szybko. W ciągu kilku lat przyjęty został przez niemal wszystkich producentów śrub w Ameryce oraz rozprzestrzenił się na cały świat.

Zobacz też[edytuj]