Przejdź do zawartości

Philo Farnsworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Philo Taylor Farnsworth (19 sierpnia 1906 - 11 marca 1971), amerykański wynalazca i pionier telewizji. Twórca wielu wynalazków, które miały kluczowe znaczenie dla wczesnego rozwoju elektronicznej telewizji. Najbardziej znany z wynalezienia pierwszego w pełni funkcjonalnego urządzenia pozwalającego uzyskać elektroniczny obraz (CRT) – dysektora. Opracował również pierwszy w pełni funkcjonalny i kompletny elektroniczny system telewizyjny i jako pierwszy zaprezentował go publicznie. Farnsworth stworzył układ telewizyjny wraz z odbiornikiem i kamerą, który był produkowany przez firmę Farnsworth Television and Radio Corporation od 1938 do 1951 roku.

W późniejszym okresie życia Farnsworth wynalazł urządzenie do przeprowadzania reakcji termojądrowej – fuzor Farnswortha-Hirscha (potocznie fuzor). Chociaż nie znalazł on praktycznego zastosowania w wytwarzaniu energii jądrowej, nadal służy jako źródło pozyskiwania neutronów. Farnsworth uzyskał 165 patentów, głównie związanych z radiem i telewizją.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Biography of Philo Taylor Farnsworth". University of Utah Marriott Library Special Collections. Retrieved 2007-07-05.