Philo Farnsworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philo Taylor Farnsworth (19 sierpnia 1906 - 11 marca 1971), amerykański wynalazca i pionier telewizji. Twórca wielu wynalazków, które miały kluczowe znaczenie dla wczesnego rozwoju elektronicznej telewizji. Najbardziej znany z wynalezienia pierwszego w pełni funkcjonalnego urządzenia dla elektronicznego obrazu (CRT), dysektora. Opracował również pierwszy w pełni funkcjonalny i kompletny elektroniczny system telewizyjny i jako pierwszy zaprezentował taki system społeczeństwu. Farnsworth opracował system telewizyjny wraz z odbiornikiem i kamerą, który był produkowany w firmie Farnsworth Television and Radio Corporation, od 1938 do 1951.

W późniejszym okresie życia, Farnsworth wynalazł urządzenie do generowania reakcji termojądrowej - Fuzor Farnswortha-Hirscha (potocznie fuzor). Chociaż nie znalazł praktycznego zastosowania do wytwarzania energii jądrowej, fuzor służy jako źródło pozyskiwania neutronów. Farnsworth zdobył 165 patentów, głównie w radiu i telewizji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Biography of Philo Taylor Farnsworth". University of Utah Marriott Library Special Collections. Retrieved 2007-07-05.