Phoenix Finance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Phoenix Financebrytyjska firma zajmująca się bankowością, która próbowała wejść do Formuły 1 w sezonach 2002 i 2003. Dyrektorem zarządzającym firmy był Charles Nickerson[1].

Przejęcie Prost Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Krótko przed Grand Prix Australii 2002 firma Phoenix Finance wykupiła pozostałości po zespole Prost Grand Prix, przebijając ofertę szefa Minardi Paula Stoddarta. Firma miała nadzieje rozpocząć rywalizację w Formule 1 od następnej rundy, Grand Prix Malezji. Zespół miał użyć bolidu Prost AP04, z którego korzystano przez cały wcześniejszy sezon oraz jednostek napędowych Arrows V10, zaprojektowanych przez firmę Hart na sezon 1998. Tom Walkinshaw, szef Arrows planował nawet dać zespołowi wsparcie[2].

Plany rozpoczęcia rywalizacji w F1 ciągle napotykały jednak problemy. Sporną kwestią okazało się to, czy Phoenix był tylko Prost GP pod nową nazwą, czy też nowym zespołem z częścią starych aktywów Prost GP. Zgłoszenie do mistrzostw zostało odrzucone przez FIA, ponieważ zespół nie wykupił Prost Grand Prix w całości, przez co uczynił go zupełnie nowym zespołem. Będąc nowym zespołem, Phoenix Finance było zobligowane zapłacić 48 milionów dolarów opłaty, aby móc uczestniczyć w wyścigach. Jako że zespół tego nie uczynił, nie mógł pojawić się na starcie. Szef FOM, Bernie Ecclestone twierdził o Charlesie Nickersonie: „On nie kupił nic w Formule 1. Wszystko co kupił, to tylko kilka pokazowych samochodów”[3]. Z drugiej strony, Phoenix Finance uważało, że nabywając własności francuskiego zespołu, nabyło również prawo do uczestnictwa w mistrzostwach, które ich zdaniem oznaczało, że nie muszą płacić wcześniej wspomnianej 48-milionowej opłaty na rzecz FIA. Federacja Sportów Motorowych później odrzuciła te roszczenia, stanowiąc tym samym, że prawo do udziału w zawodach nie może zostać sprzedane lub kupione.

Phoenix pojawiło się na Sepang International Circuit podczas Grand Prix Malezji wraz z dwoma byłymi kierowcami Minardi – Tarso Marquesem i Gastónem Mazzacane, którzy mieli zasiąść za sterami bolidów AP04. Będąc w Malezji z inżynierami, dwoma samochodami Prost GP oraz kierowcami, Phoenix planowało wystąpić w wyścigu. Organizatorzy zabronili jednak zespołowi uczestnictwa w grand prix[4]. Zespół posunął się nawet do pozwania FIA do Sądu Najwyższego, lecz ten poparł stanowisko Federacji, mówiące, że prawo do udziału w mistrzostwach nie może zostać kupione ani sprzedane[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phoenix's F1 bid cast into flames. BBC Sport, 2002-05-23. (ang.).
  2. Prost sale sparks F1 Row. BBC Sport, 2002-03-01. (ang.).
  3. New F1 entry dismissed. BBC Sport, 2002-03-05. (ang.).
  4. Phoenix team barred from F1. BBC Sport, 2002-03-13. (ang.).
  5. Phoenix remain defiant. BBC Sport, 2002-03-15. (ang.).