Pióro świetlne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Działanie pióra świetlnego

Pióro świetlne (ang. light pen) – w XXI w. rzadko spotykane (głównie w pracowniach projektowych) urządzenie peryferyjne w kształcie długopisu służące do sterowania kursorem komputera, np. w zastępstwie myszy.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pióro świetlne jest urządzeniem wskazującym. Kształtem przypomina ono zwykłe pióro podłączone do jednostki wizualizującej. Wskazująca końcówka pióra posiada światłoczuły element, który umieszczony przy ekranie wykrywa światło pozwalając komputerowi zlokalizować położenie kursora. Lokalizacja odbywa się na podstawie rejestrowania częstotliwości pracy monitora CRT (odświeżanie ekranu LCD uniemożliwia zastosowanie tej technologii) i porównywania otrzymanych wyników z wysyłanymi przez komputer danymi.

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Obsługa komputera za pomocą pióra świetlnego nie różni się zbytnio od obsługi myszą czy tabletem – polecenia, takie jak kliknięcie na obiekt, wydawane są poprzez nakierowanie pióra w odpowiednie miejsce ekranu i wciśnięcie znajdującego się na nim przycisku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ręcznie wykonany prototyp pióra został użyty przez MIT jako część projektu Whirlwind w 1952. Pierwsze użycie pióra świetlnego miało miejsce około roku 1957 na komputerze Lincoln TX-0 przez MIT Lincoln Laboratory.

W 1963 roku Ivan Sutherland zaprezentował bardzo ciekawy program, nazwany Sketchpad. Aplikacja ta pozwalała na rysowanie na ekranie przedmiotów, a następnie ich przemieszczanie, kopiowanie oraz usuwanie. Do manipulacji przedmiotami służyło pióro świetlne.

Sketchpad został uznany za pierwszy w historii graficzny interfejs użytkownika. Należy mieć na uwadze to, że ta bardzo prosta aplikacja była w owym czasie wręcz rewolucyjną – pierwsze komputery były urządzeniami właściwie elektromechanicznymi, nie zaś elektronicznymi, nie posiadającymi jakichkolwiek narzędzi wspomagających wygodne użytkowanie. W latach sześćdziesiątych jedynym udogodnieniem pracy przy komputerze był monitor, który wyświetlał jedynie dane tekstowe.

Pióra świetlne nigdy nie zdobyły większej popularności takiej, jaką udało się zdobyć myszom, padom, czy joystickom, jednakże miały swój udział między innymi w branży rozrywkowej (popularny pistolet świetlny konsoli NES, bardziej znanej na naszym rynku jako Pegasus). Obecnie urządzenia te zostały prawie całkowicie wyparte przez tablety oraz ekrany dotykowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]