Piątkowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piątkowa Góra
Ilustracja
Zabytkowy kościółek na Piątkowej Górze
Państwo  Polska
Położenie województwo małopolskie
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 714 m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Rabka-Zdrój
Mapa konturowa gminy Rabka-Zdrój, blisko centrum po lewej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piątkowa Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piątkowa Góra”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piątkowa Góra”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piątkowa Góra”
Ziemia49°34′31,4″N 19°56′53,3″E/49,575389 19,948139

Piątkowa Góra, Piątkówka (714 m[1]) – wzniesienie na zachodnim krańcu Gorców. Prowadzi przez nie trasa Zakopianki, od Chabówki stromo wspinająca się na Piątkową Górę[1]. Po zachodniej stronie szczytu Piątkowej Góry znajduje się zabytkowy kościół Świętego Krzyża w Chabówce. Stoi on tuż przy drodze i jest przy nim parking, przy którym często zatrzymują się na krótki postój podróżujący samochodem do Zakopanego. Przy ścieżce poniżej kościoła znajduje się zabytkowa kapliczka[2].

Piątkowa Góra to kopulaste wzniesienie, częściowo lesiste, częściowo pokryte polami uprawnymi i nielicznymi zabudowaniami. Spływa z niego wiele potoków, wszystkie uchodzą do Raby lub jej dopływów: Pociesznej Wody lub Poniczanki. Poniżej Zakopianki znajduje się źródło zwane Źródłem Pociesznej Wody[3]. Według legendy powstało ono w miejscu cudownego uratowania kupca przed zbójami. Nie wiedząc co robić krzyknął „Krzyżu święty ratuj mnie”. I rzeczywiście we mgle nad jego głową pojawił się krzyż, a przestraszeni zbójcy uciekli. Dawniej wodzie z tego źródła przypisywano cudowne, lecznicze właściwości. Uważano, że leczy ona choroby oczu i nóg i zabierali ją z sobą pielgrzymi przybywający tutaj nieraz z dalekich okolic na odpust. Józef Nyka podaje, że woda z tego źródła była doprowadzona wodociągiem do dworu w Rabce. Dawniej po przeciwnej stronie gościńca, jaki istniał już tutaj dawno, była karczma, w której odpoczywali turyści wędrujący w Tatry. M.in. gościł w niej Wincenty Pol[2].

Stoki i grzbiet Piątkowej Góry są doskonałym punktem widokowym. Widać stąd wszystkie okoliczne pasma górskie, łącznie z Tatrami i Babią Górą. Piątkowa Góra znana jest jednak głównie ze swojego drewnianego, zabytkowego kościółka. Szlak turystyczny z uzdrowiska Rabka-Zdrój do kościoła na Piątkowej Górze był jednym z pierwszych szlaków wytyczonych w okolicach Rabki[2]. W 1997 Źródło Pociesznej Wody i jego otoczenie zostało uznane za pomnik przyrody[4].

Szczyt Piątkowej Góry znajduje się po wschodniej stronie Zakopianki w miejscowości Rdzawka, ale jej stoki należą także do miejscowości Chabówka, Rokiciny Podhalańskie i Rabka-Zdrój[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Rabka-Zdrój – Piątkowa Góra. Czas przejścia: 1:30 h, suma podejść ok. 200 m
szlak turystyczny żółty Piątkowa Góra – Rabska GóraRaba Wyżna. Czas przejścia 1:50 h, ↓ 2:00 h
szlak turystyczny zielony Piątkowa Góra – RdzawkaŚwińska GóraBacówka PTTK na Maciejowej. Czas przejścia: 2:35 h, ↓ 2:30 h[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2022-01-18].
  2. a b c M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. a b Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
  4. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy źródle.