Piątkowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piątkowa Góra
Ilustracja
Zabytkowy kościółek na Piątkowej Górze
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 714 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piątkowa Góra”
Ziemia49°34′31,4″N 19°56′53,3″E/49,575389 19,948139

Piątkowa Góra (714 m[1]) – wzniesienie na zachodnim krańcu Gorców, pomiędzy Chabówką, Rokicinami Podhalańskimi i Rdzawką[2]. Prowadzi przez nie trasa Zakopianki, od Chabówki stromo wspinająca się na Piątkową Górę. Nieopodal Piątkowej Góry znajduje się zabytkowy kościół Świętego Krzyża w Chabówce oraz parking, przy którym często zatrzymują się na krótki postój podróżujący samochodem do Zakopanego. Przy ścieżce poniżej kościoła znajduje się zabytkowa kapliczka.

Piątkowa Góra to kopulaste wzniesienie, częściowo zalesione, częściowo pokryte polami uprawnymi i nielicznymi zabudowaniami. Spływa z niego wiele potoków, wszystkie uchodzą do Raby lub jej dopływów: Pociesznej Wody lub Poniczanki. Poniżej Zakopianki znajduje się źródło zwane Źródłem Pociesznej Wody[2]. Według legendy powstało ono w miejscu cudownego uratowania kupca przed zbójami[3]. Nie wiedząc co robić krzyknął „Krzyżu święty ratuj mnie”. I rzeczywiście we mgle nad jego głową pojawił się krzyż, a przestraszeni zbójcy uciekli. Dawniej wodzie z tego źródła przypisywano cudowne, lecznicze właściwości. Uważano, że leczy ona choroby oczu i nóg i zabierali ją z sobą pielgrzymi przybywający tutaj nieraz z dalekich okolic na odpust[3]. Józef Nyka podaje, że woda z tego źródła była doprowadzona wodociągiem do dworu w Rabce[3]. Dawniej po przeciwnej stronie gościńca, jaki istniał już tutaj dawno, była karczma, w której odpoczywali turyści wędrujący w Tatry[3]. M. in. gościł w niej Wincenty Pol[3].

Stoki i grzbiet Piątkowej Góry są doskonałym punktem widokowym. Widać stąd wszystkie okoliczne pasma górskie, łącznie z Tatrami i Babią Górą[3]. Piątkowa Góra znana jest jednak głównie ze swojego drewnianego, zabytkowego kościółka. Szlak turystyczny z uzdrowiska Rabka-Zdrój do kościoła na Piątkowej Górze był jednym z pierwszych szlaków wytyczonych w okolicach Rabki[3]. W 1997 Źródło Pociesznej Wody i jego otoczenie zostało uznane za pomnik przyrody.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Rabka-Zdrój – Piątkowa Góra. Czas przejścia: 1.30 h, suma podejść ok. 200 m
szlak turystyczny żółty Piątkowa Góra – Rabska GóraRaba Wyżna. Czas przejścia 1.50 h, ↓ 2.00 h
szlak turystyczny zielony Piątkowa Góra – RdzawkaŚwińska GóraBacówka PTTK na Maciejowej. Czas przejścia: 2.35 h, ↓ 2.30 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. [dostęp 2010-02-15].
  2. a b Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  3. a b c d e f g Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.