Pięć filarów islamu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu (Arkan ad-din, Arkan-al-Islam). Są one traktowane bardzo poważnie przez wyznawców głównego nurtu tej religii (sunnitów, szyitów i charydżytów), natomiast wiele ugrupowań religijnych pochodzenia szyickiego (np. alewici czy alawici) uważa je tylko za zalecenia, symbole i niekoniecznie się do nich stosuje.[potrzebny przypis]

Filary islamu[edytuj]

Filary islamu sunnickiego[edytuj]

Pierwszy filar – szahada – włącza formalnie do wspólnoty. Często wymagana jest obecnie obecność imama (choć przyjęcie islamu jest wyłącznie sprawą między wiernym a Bogiem), jednak jeśli to nie jest możliwe (np. na łożu śmierci) – nie ma takiego obowiązku. Na niektórych stronach internetowych proponuje się przyjęcie islamu przez internet poprzez przeczytanie szahady i kliknięcie potwierdzenia. Olbrzymia większość autorytetów religijnych[według kogo?] nie zgadza się jednak z tym podejściem. Ponadto islam (według większości teologów[według kogo?]) przyjmuje każdy przed narodzeniem – dopiero po nim ludzie się od niego odwracają – szahada jest więc formalnym potwierdzeniem wiary dla muzułmanina i powrotem na łono islamu dla konwertyty.

Pozostałe cztery filary powinny być wypełniane przez każdego muzułmanina i są formą okazywania wiary. Tylko osoby, które przyjęły islam tuż przed śmiercią, nie muszą ich wypełnić. Czasem jako nieoficjalny, szósty filar podaje się dżihad. Z tą interpretacją nie zgadza się większość teologów[kto?] – szczególnie jeśli chodzi o „mały dżihad” – wojnę z niewiernymi (ponadto znaczna część z nich twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do niego po okresie podbojów islamskich w VII wieku. Co do „dużego dżihadu” – walki z własnymi słabościami – nie jest on filarem wiary, ale głównie na jego podstawie Bóg będzie sądził muzułmanów w dniu Sądu Ostatecznego.

Filary islamu sunnickiego[1]:

 1. Wyznanie wiary (شهادة, szahada) – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego, a Mahomet jest Jego prorokiem. Pojawiają się też tłumaczenia, gdzie słowo "bóstwo" zastąpione jest przez słowo "Bóg", a "Boga jedynego" zastąpione jest słowem "Allaha". Są to błędne tłumaczenia szahady. Słowa Allah (oznaczające Boga w religii monoteistycznej) używają też chrześcijanie mówiący językiem arabskim.
 2. Modlitwa (صلاة, salat) – odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
 3. Jałmużna (زكاة, zakat) – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
 4. Post (صوم, saum) – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
 5. Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż) – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

Filary islamu szyickiego[edytuj]

Imamizm[edytuj]

Filary islamu imamickiego uwzględniają pięć Usul al-Din i dziesięć Furu al-Din, tzn. wierzenia i praktyki islamu:

 1. Tawhid - Monoteizm: Wiara w jedyność Boga
 2. Adl - Boska sprawiedliwość: wiara w sprawiedliwość Boga
 3. Nubułłah - Proroctwo
 4. Imamat - Sukcesja po Mahomecie
 5. Mi'ad - Dzień Sądu Ostatecznego i Zmartwychwstania

W dodatku do pięciu filarów, szyici imamici uwzględniają dziesięć obowiązkowych praktyk zwanych artykułami wiary[2]:

 1. Salat - obowiązkowa modlitwa odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki
 2. Saum - post
 3. Zakat - jałmużna
 4. Chums - jałmużna
 5. Hadżdż - pielgrzymka do Mekki
 6. Dżihad - codzienna walka z samym sobą (np. przeciwko grzeszeniu), rzadziej walka zbrojna
 7. Amr-bil-Maruf - żyć podłóg tego, co dobre i sprawiedliwe
 8. Nahi Anil Munkar - zabraniać tego, co złe
 9. Tawalla - okazywać miłość wobec dobra
 10. Tabarra - potępiać i okazywać nienawiść wobec zła

Ismailizm[edytuj]

Szyici ismailici posiadają siedem filarów wiary:

 1. Walajah (dosłownie "Kuratela") - miłość wobec Boga, proroków, imamów i duʻāt (misjonarzy).
 2. Tawhid - monoteizm, wiara w jedyność Boga.
 3. Salat - obowiązkowa modlitwa odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki. W odróżnieniu od muzułmanów sunnickich, szyickich imamitów i innych ismailitów, nizaryci wierzą iż forma modlitwy jest ustalana i może być zmieniona przez żyjącego imama (zobacz Aga Chan).
 4. Zakat - jałmużna.
 5. Saum - post.
 6. Hadżdż - pielgrzymka, różnie rozumiana przez poszczególne gałęzie ismailizmu. Jedne grupy odbywają ją do Mekki, inne jak np. Druzowie, rozumieją ją metaforycznie i w ogóle nie pielgrzymują fizycznie nigdzie.
 7. Dżihad - codzienna walka z samym sobą (np. przeciwko grzeszeniu), rzadziej walka zbrojna.

Przypisy

 1. Muzulmanie.pl – Czym jest „pięć filarów” Islamu?
 2. Rozdział "Islamic Beliefs (the Pillars of Islam)" w "Invitation to Islam" autorstwa Sayed Moustafa Al-Qazwiniego.