Przejdź do zawartości

Piłka nożna w Słowenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Piłka nożna (słoweń. Nogomet nɔɡɔˈmɛ́t) jest najpopularniejszym sportem w Słowenii[1]. Jej głównym organizatorem na terenie Słowenii pozostaje Nogometna zveza Slovenije (NZS).

Według stanu na 1 listopada 2021 roku Boštjan Cesar i Bojan Jokić mają odpowiednio 101 i 100 występów reprezentacyjnych, a Zlatko Zahovič strzelił 35 bramki w barwach reprezentacji Słowenii[2].

W słoweńskiej 1. SNL grają takie znane kluby świata, jak Olimpija Lublana, NK Maribor i NK Celje.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Drużyna SK Ilirija, która wygrała pierwsze regionalne mistrzostwa Słowenii w 1920 roku

Piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność w Słowenii, odkąd była częścią Austro-Węgier, a przybyła pod koniec XIX wieku z Wiednia. Pierwszy klub piłkarski został założony w 1900 roku przez mniejszość niemiecką w Lublanie, Laibacher Sportverein[3]. Wkrótce po nich pojawiła się mniejszość węgierska w Lendavie (Lendvai Football Egyesület w 1903) i niemiecka w Celje (Athletik SK w 1906).

Po założeniu słoweńskiego związku piłkarskiego - NZS w 1920 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych mistrzostw kraju. W sezonie 1920 wystartowały pierwsze nieoficjalne mistrzostwa piłkarskie Prvenstvo Nogometne zveze Ljubljana, w których uczestniczyło 7 drużyn (3 słoweńskich i 4 niemieckich). Od następnego sezonu 1920/21 kluby zostały podzielone na trzy strefy: Lublana, Maribor i Celje. Mistrzowie dwóch stref grali ze sobą w półfinale, a zwycięzca meczu potem walczył z mistrzem trzeciej strefy o tytuł mistrza. Począwszy od 1923 roku zostały organizowane mistrzostwa Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 mistrzostwa Królestwa Jugosławii. Zwycięzca Mistrzostw Związku Piłkarskiego Lublany otrzymywał prawo startować w ogólnokrajowych mistrzostwach Jugosławii, a później (od 1946) był zmuszony walczyć w barażach o awans do Pierwszej Ligi Jugosławii.

W sezonie 1939/1940 prowadzone również osobno rozgrywki w chorwacko-słoweńskiej lidze.

W czasie II wojny światowej mistrzostwa zostały zawieszone.

W 1945 po utworzeniu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii Słowenia została włączona do jej składu i kontynuowano rozgrywki o mistrzostwo Jugosławii w najwyższej lidze, zwanej Prva savezna liga. W 1946 roku rozgrywano kwalifikacje w Słowenii oraz innych republikach dla uczestnictwa w przyszłych mistrzostwach Jugosławii. W tym turnieju, zwanym Slovenska liga, brało udział 5 klubów.

Po upadku SFR Jugosławii w 1991 roku proklamowano niepodległość Słowenii.

W 1991 zainaugurowano rozgrywki zawodowej Prvej slovenskej nogometnej ligi[4].

Format rozgrywek ligowych[edytuj | edytuj kod]

W obowiązującym systemie ligowym trzy najwyższe klasy rozgrywkowe są ogólnokrajowe (Prva SNL, Druga SNL i Tretja SNL). Dopiero na czwartym poziomie pojawiają się grupy regionalne.

Puchary[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki pucharowe rozgrywane w Słowenii to:

Reprezentacja narodowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sport in Slovenia. www.topendsports.com. [dostęp 2021-11-10]. (ang.).
  2. Football Association of Slovenia [online], UEFA, 7 marca 2019 [dostęp 2021-11-10] (ang.).
  3. Miha Zupan, Prvi nogometni klub v Sloveniji ni bil ustanovljen v Lendavi, ampak v Ljubljani [online], 30 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-10] (słoweń.).
  4. Slovenia – List of Champions [online], RSSSF [dostęp 2021-11-10] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]