Piłka rowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mecz piłki rowerowej

Piłka rowerowa jest mało znaną w Polsce (choć popularną m.in. w sąsiadujących z nią Czechach i Niemczech) dyscypliną kolarską. Znana jest od końca XIX wieku, a jej popularność stopniowo wzrasta. Na ostatnich mistrzostwach świata występowały zespoły z 21 państw, a zawody były organizowane oficjalnie przez UCI i oglądane na miejscu przez ponad 10 000 widzów oraz ok. 2-3 milionów widzów telewizyjnych.

Mecze rozgrywa się na rowerach specjalnej konstrukcji, budowanych na kołach 26-calowych. Zespoły składają się z dwóch zawodników, z których jeden jest bramkarzem, a drugi „zawodnikiem polowym”. Zasady gry przypominają w dużym stopniu halową piłkę nożną. Zawodnicy „polowi” nie mogą używać rąk i nóg, lecz muszą odbijać piłkę wyłącznie kołami roweru. Bramkarze mogą dodatkowo łapać piłkę w ręce, ale nie mogą jej rękoma wybijać. Żaden zawodnik nie może dotknąć stopami ziemi. Po dotknięciu ziemi zawodnik musi zjechać z boiska za własną bramkę oboma kołami roweru, po czym może wrócić do gry. Całkowicie zakazane są ataki na zawodników przeciwnej drużyny. Za faul grozi całkowite wykluczenie z gry. Mecze rozgrywane na małym boisku (11x14 m), czas gry wynosi 14 minut (2 połowy po 7 minut).

Spotykany jest też wariant z drużynami pięcioosobowymi. Mecze rozgrywa się w nim na boisku do piłki ręcznej, zaś czas gry wynosi 30 minut (2 połowy po 15 minut).