Piaseczno (jezioro w województwie lubelskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piaseczno
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

0,86 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,5 km
0,8 km

Głębokość
• maksymalna


38,8 m

Położenie na mapie gminy Ludwin
Mapa konturowa gminy Ludwin, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaseczno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaseczno”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaseczno”
Położenie na mapie powiatu łęczyńskiego
Mapa konturowa powiatu łęczyńskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaseczno”
Ziemia51°23′03″N 23°01′46″E/51,384167 23,029444

Piasecznojezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położone w województwie lubelskim, powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Jezioro jest pochodzenia krasowego. Należy do najczystszych jezior w kraju (pierwsza klasa czystości wody). W większości jezioro ma piaszczyste dno. Jezioro charakteryzuje się najwyższą na Pojezierzu przejrzystością wody (ok. 5 m)[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze występuje większość polskich ryb słodkowodnych. Są to (alfabetycznie): karasie, karpie, leszcze, liny, miętusy, okonie, piskorze, płocie, sielawy, sumiki karłowate (pot. koluchy), sumy, szczupaki, węgorze i wzdręgi (pot. krasnopióry). Można też spotkać raki i rzadko występujące żółwie błotne.

Flora[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze występuje też wiele roślin pływających np.: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), moczarka (Egeria densa), wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum), grzybienie białe (Nymphaea alba) (pot.lilie wodne), grążele żółte (Nuphar lutea), trzciny i pałki. Drzewostan: iglaste: głównie sosny, świerki; liściaste: głównie brzozy.

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Brzeg północno-zachodni graniczy z bagnami oraz torfowiskami; jezioro można obejść pieszo dookoła. Ze wszystkich stron rosną lasy mieszane. Od strony zachodniej i północnej znajduje się kilka obiektów turystycznych, w tym ośrodek wypoczynkowy należący do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W głównym budynku ośrodka znajduje się siedziba sekcji żeglarskiej "Antares". Na północno-wschodnim i wschodnim brzegu jeziora zlokalizowanych jest kilkaset domów letniskowych. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się pływający pomost. Jego kraniec unosi się kilka metrów nad dnem jeziora, co umożliwia bezpieczne oddawanie skoków z pomostu. Pływając w okolicach środkowej części jeziora, można zauważyć plastikowe butelki przywiązane do obiektów na dnie. Oznaczają one lokalizację atrakcji podwodnych dla nurków. Na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers pochodzący z czasów drugiej wojny światowej; stanowi on obecnie obiekt poszukiwań nurków[2].

Wymiary jeziora[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma głębokość 38,8 m (najgłębsze na Pojezierzu), powierzchnię 86 ha, długość 1,5 km i szerokość 0,8 km.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie: Monitoring jezior. www.wios.lublin.pl, 10.07.2018. [dostęp 2018-11-18].
  2. Gdzie nurkować: Jezioro Piaseczno, Polska. podroze.onet.pl, 25.07.2006. [dostęp 2015-07-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]