Piaseczyński Klub Rozwoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piaseczyński Klub Rozwoju stowarzyszenie istniejące od 1994. Początkowo funkcjonowało jako spontaniczna inicjatywa, a od 2001 roku jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS pod nr 0000026472. Patronem stowarzyszenia jest książę mazowiecki Janusz I Starszy, który nadał Piasecznu prawa miejskie. Celem Klubu jest rozwój powiatu piaseczyńskiego i poprawa warunków życia jego mieszkańców[1]. Stowarzyszenie od lat notuje poparcie społecznie, weryfikowane w kolejnych wyborach. Klub wielokrotnie wprowadzał reprezentację do Rady Powiatu Piaseczyńskiego i do rad miast i gmin tworzących powiat piaseczyński.

Historia Klubu[edytuj | edytuj kod]

Wybory Samorządowe 1994

Klub był w fazie organizacji, członkowie brali udział w wyborach samorządowych w ramach niezależnego komitetu, który obsadził samodzielnie zaledwie 3% mandatów w Radzie Miejskiej w Piasecznie.

Wybory Samorządowe 1998

Klub wszedł w skład komitetu Wyborczego „Przymierze Społeczne” i ponownie obsadził zaledwie 3% mandatów w Radzie Miejskiej w Piasecznie. Klub wspierał koalicję rządzącą w gminie, tworzoną przez komitety wyborcze Akcji Wyborczej Solidarność, Przymierza Społecznego, Unii Wolności i Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego. Koalicja trwała trzy lata. Po zmianie koalicji do końca kadencji Klub Rozwoju nie wchodził w skład koalicji.

Wybory Samorządowe 2002

Klub był już zarejestrowanym stowarzyszeniem i mógł utworzyć samodzielny komitet wyborczy. Komitet wyborczy „Klub Rozwoju”, osiągnął ogromny sukces, zdobywając 8,4% głosów w wyborach do Rady Miejskiej w Piasecznie[2] i w ramach koalicji z innym stowarzyszeniem lokalnym „Klub Rozwoju – Nasz Powiat” zdobył aż 17,8% głosów w wyborach do Rady Powiatu Powiatu Piaseczyńskiego[3].

Wybory Samorządowe 2006

Utworzony przez stowarzyszenie komitet wyborczy „Klub Rozwoju Dróg i Metra do Piaseczna” zdobył samodzielnie 6,41% głosów w wyborach do Rady Powiatu Piaseczyńskiego[4] i 7,2% w wyborach do Rady Miejskiej w Piasecznie[5]. Klub startował w Bloku wraz z dwoma innymi komitetami: Platformą Obywatelską i stowarzyszeniem „Nasza Gmina – Nasz Powiat”. Blok obsadził w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego aż 52% mandatów. Po wyborach samorządowych cztery ugrupowania: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, stowarzyszenie „Nasza Gmina – Nasz Powiat” i Piaseczyński Klub Rozwoju utworzyły koalicję rządzącą Powiatem Piaseczyńskim. W styczniu 2008 roku w związku z wybuchem Afery Deweloperskiej, Platforma Obywatelska i Piaseczyński Klub Rozwoju wystąpiły z koalicji, pozostawiając do końca kadencji w opozycji[6]. W 2009 roku Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość Piaseczyński Klub Rozwoju zawarły porozumienie o współpracy w Radzie Miejskiej w Piasecznie, gdzie współrządzili do końca kadencji[7].

Wybory Samorządowe 2010

Utworzony przez stowarzyszenie komitet wyborczy "Klub Rozwoju: drogi, autobusy, metro" polepszył swój wynik, zdobywając 10,3% głosów w wyborach do Rady Powiatu Piaseczyńskiego[8] i 10,3% głosów w wyborach do Rady Miejskiej w Piasecznie[9]. Radni stowarzyszenia przez cały okres kadencji byli w opozycji zarówno w samorządzie powiatowym, jak i miejskim.

Wybory Samorządowe 2014

Utworzony przez stowarzyszenie komitet wyborczy "Klub Rozwoju" uzyskał w wyborach do Rady Powiatu Piaseczyńskiego 6,51% głosów[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]