Piaskarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piaskarze
Ilustracja
Autor Aleksander Gierymski
Rok wykonania 1887
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 50 × 66 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie

Piaskarzerealistyczny obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego. Powstały w roku 1887, a więc pod koniec pobytu artysty w Warszawie, obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia piaskarzy pracujących na brzegu Wisły, przerzucających piasek z łodzi na wysokie nabrzeże. Rytmicznie rozmieszczone po lewej stronie kadru postaci z łopatami ukazane są w różnych stadiach ruchu. Dzieło cechuje jednolita kolorystyka, w której dominują tony szaroniebieskie i ugry. Kompozycja jest asymetryczna i otwarta. Na dalszym planie perspektywę zamyka kilka barek i most Kierbedzia, co pozwala zlokalizować scenę na warszawskim Powiślu. Obniżony horyzont sprawia wrażenie, jakby widz obserwował scenę z poziomu lustra wody.

Wnioski[edytuj | edytuj kod]

Za sprawą prac takich jak Piaskarze, o Gierymskim mówiono, że cechowała go postawa chłodnego, skrupulatnego obserwatora natury, w swoich dziełach, pozbawionych narracyjnej opisowości, starał się uchwycić ulotny nastrój dostrzeżony w przyrodzie. Przede wszystkim pasjonował go problem światła i zależnej od niego zmienności tonów barwnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Gierymski (pol.). culture.pl. [dostęp 12.10.2015].