Pic du Midi de Bigorre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pic du Midi de Bigorre
Obserwatorium na Pic du Midi
Obserwatorium na Pic du Midi
Państwo  Francja
Położenie Pireneje Wysokie
Pasmo Pireneje
Wysokość 2877 m n.p.m.
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pic du Midi de Bigorre
Pic du Midi de Bigorre
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pic du Midi de Bigorre
Pic du Midi de Bigorre
Ziemia 42°56′11″N 0°08′31″E/42,936389 0,141944

Pic du Midi de Bigorre – szczyt górski położony we francuskiej części Pirenejów. Góra słynie z umiejscowienia tu obserwatorium astronomicznego, położonego na szczycie Pic du Midi na wysokości 2877 m n.p.m.

Obserwatorium[edytuj]

Prace konstrukcyjne nad budową obserwatorium rozpoczęły się w 1878 roku i zostały oficjalnie ukończone w roku 1908. W 1946 rozpoczęto prace nad rozbudową obserwatorium; wtedy też powstały pierwsze kopuły obserwacyjne. W 1958 roku zamontowano spektrometr, a w 1963 roku NASA sfinansowała zakup oraz montaż 42-calowego teleskopu, który miał pomóc w realizacji misji Apollo na Księżyc. W 1980 roku na szczycie Pic du Midi zbudowano 28-metrową kolumnę, która została przeznaczona dla budowy dwumetrowego teleskopu Bernard Lyot oraz jego ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie teleskop Bernard Lyot pozostaje największym teleskopem znajdującym się na terenie Francji.

Dzisiaj obserwatorium jest popularnym miejscem spotkań pasjonatów astronomii z całego świata. Od 1982 roku istnieje grupa miłośników astronomii o nazwie T60 – od nazwy jednego z teleskopów obserwacyjnych, znajdujących się na Pic du Midi.

W fikcji[edytuj]

Góra Pic du Midi oraz obserwatorium na szczycie góry stanowią jedną ze scenerii gry komputerowej Rainbow Six: Vegas 2.

Linki zewnętrzne[edytuj]