Pick slide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przykład zastosowania techniki pick slide.

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz Pomoc.


Pick slide lub pick scrape (dosł. ślizganie/drapanie kostką; brak polskiej nazwy) – technika gry na gitarze elektrycznej (również basowej) polegająca na przesuwaniu krawędzią kostki (plektronu) wzdłuż strun posiadających owijki.

Podczas przesuwania kostki wzdłuż strun jej krawędź zahacza o kolejne zwoje wzbudzając dźwięk, który przypomina zgrzytanie lub skrzypienie. Wysokość dźwięku będącego rezultatem pick slide’u zmienia się w zależności od odległości od krańcowych punktów struny – najniższy jest w środku długości drgającej struny, a wyższy przy mostku lub siodełku (ew. przy progu, do którego skrócona jest struna). Ponieważ pick slide’y zazwyczaj zaczynają się blisko mostku i kończą w okolicy wyższych progów, wydobywany dźwięk ma obniżającą się charakterystykę.

Najlepsze efekty brzmieniowe uzyskuje się grając na gitarze elektrycznej z dużym przesterowaniem, ponieważ technika ta nie jest wystarczająco głośna, by można było jej używać na gitarze akustycznej lub elektrycznej bez przesterowania. Korzystniejsze brzmienia wydobywa się dzięki kostkom stosunkowo cienkim, ale wytrzymałym na ścieranie.

Wbrew niektórym powszechnym opiniom, pick slide nie jest techniką wpływającą ujemnie na żywotność wzmacniacza lub głośnika gitarowego, ale niszczy krawędzie kostki.

Technika pick slide jest najczęściej stosowana w muzyce rockowej, punk rocku i różnych podgatunkach heavy metalu.

Przykłady użycia techniki pick scrape[edytuj | edytuj kod]