Pieńków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pieńków
Droga Łomianki-Czosnów biegnąca przez wieś
Droga Łomianki-Czosnów biegnąca przez wieś
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat nowodworski
Gmina Czosnów
Liczba ludności (2006) 19
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-152
Tablice rejestracyjne WND
SIMC 0001420
Położenie na mapie gminy Czosnów
Mapa lokalizacyjna gminy Czosnów
Pieńków
Pieńków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pieńków
Pieńków
Ziemia 52°22′27″N 20°48′47″E/52,374167 20,813056

Pieńków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów w otulinie Puszczy Kampinoskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Nazwa Pieńków pochodzi prawdopodobnie od wyrębu lasów lub od pni niesionych przez Wisłę (podobnie sąsiednia Łomna, Łomianki). W miejscowości znajduje się kilka małych zakładów pracy i kilka drewnianych chałup z przełomu XIX/XX wieku, wypieranych przez ceglane budownictwo. Osią wsi jest ulica biegnąca wzdłuż Wisły z Łomianek do Czosnowa.

Obecnie na terenie Pieńkowa dominują pola uprawne oraz parcele prywatne, w większości zadbane i schludne. W Pieńkowie jest jeden sklep, przedszkole, lecz zabudowa zaczyna się dynamicznie rozrastać. Jedynym znacznym utrudnieniem dla mieszkańców jest utrudniony dojazd do Warszawy w godzinach porannych. W Pieńkowie jest dostępna linia Ł Bis i PKS, które dojeżdżają do Metra Warszawskiego (stacje: Marymont i Słodowiec). W Pieńkowie została nakręcona scena filmu pt.: "Enen", w której zagrał Borys Szyc (reżyseria: Feliks Falk). W Pieńkowie ma siedzibę Adamed polska firma farmaceutyczna.

Zobacz też: Pieńkowo, Pieńkówko