Piekarska Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piekarska Góra
Ilustracja
Piekarska Góra w środku. Po lewej stronie Dominiczna Góra, po prawej Rogozowa
Państwo

 Polska

Pasmo

Pogórze Wiśnickie, Karpaty

Wysokość

515 m n.p.m.

Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piekarska Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piekarska Góra”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Piekarska Góra”
Ziemia49°49′57″N 20°32′19″E/49,832500 20,538611

Piekarska Góra (515 m)[1] – pokryte lasem wzniesienie górujące nad Gawełdowem, przysiółkiem miejscowości Iwkowa na Pogórzu Wiśnickim, stanowiące część tzw. Pasma Szpilówki. Przebiega przez nie dział wodny pomiędzy zlewniami Uszwicy i Dunajca, a także granica Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Z północnych stoków Piekarskiej Góry (znajdujących się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego) spływa Piekarski Potok uchodzący do Uszwicy, dnem doliny u podnóży stoków południowych płynie Bela uchodząca do Łososiny (zlewnia Dunajca)[2].

W 1864 roku na niewielkiej polance na szczycie Piekarskiej Góry ustawiono dębowy krzyż upamiętniający uczestnictwo okolicznych mieszkańców w powstaniu styczniowym. Na murszejący już i pochylony krzyż zwrócił uwagę wędrujący zielonym szlakiem turystycznym biskup Wiktor Skworc. Z jego inicjatywy parafie Iwkowej, Lipnicy Murowanej i Rajbrotu odnowiły krzyż i 3 maja 2010 r. ponownie ustawiły go w tym samym miejscu. Obok niego zamontowano tablicę informacyjną i kamień pamiątkowy, a dla turystów ustawiono wiatę i ławki. 3 maja odbywają się przy krzyżu uroczystości religijno-patriotyczne[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez całe Pasmo Szpilówki biegnie zielony szlak turystyczny. Na Piekarskiej Górze krzyżują się z nim dwie ścieżki dydaktyczne

szlak turystyczny zielony – z Rajbrotu przez Dominiczną Górę (468 m), Piekarską Górę (515 m), Szpilówkę (516 m), Bukowiec (494 m) i Machulec (483 m) do Czchowa[1].
– do bacówki Biały Jeleń. Czas przejścia 1 godz 15 min
– do centrum Iwkowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-07-28].
  3. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy krzyżu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]