Piekielne Usta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piekielne Usta (ang. Hellmouth, hiszp. Boca del Infierno) – fikcyjna brama między światami, stworzona przez Jossa Whedona w serialu Buffy: Postrach wampirów. W serialu pojawiają się dwa takie portale – w Sunnydale i w Cleveland

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Piekielne Usta, to miejsce, gdzie kumuluje się mistyczna energia. To miejsce, gdzie bariera między światami jest najcieńsza. Jest to również portal między wymiarami piekielnymi a ziemią. Według mitologii Buffyverse wymiarów jest wiele, Piekielne Usta prowadzą tylko do jednego z nich. Mogą przez nie przechodzić demony – olbrzymi potwór z sezonów 1 i 3, "Über Wampir"y. Według serialu w USA znajdują się dwa takie portale – w Sunnydale, pod biblioteką Sunnydale High School i w Cleveland. Moc Piekielnych Ust umożliwia między innymi takie rzeczy, jak stanie się niewidzialną (Marcie Ross w "Out of Mind, Out of Sight"). Wokół Ust koncentruje się praktycznie cała nadnaturalna aktywność. Z tego, co widać w serialu, wynika, że Piekielne Usta to rodzaj olbrzymiej pieczary (Chosen).

Otwarcie Wrót[edytuj | edytuj kod]

Wrota po raz pierwszy zostają otwarte w odcinku "Prophecy Girl", przez Władcę. Później otwierają się także w "The Zeppo" oraz w sezonie 7, gdy przechodzą przez nie Über Wampiry, kilkukrotnie. W pierwszym i trzecim sezonie po otwarciu Ust wydostaje się przez nie olbrzymi demon (prawdopodobnie strażnik wrót). Przypomina on nieco Pradawnych Bogów z mitologii Lovecrafta. Potwór prawdopodobnie został zabity w odcinku "The Zeppo". Próbę otwarcia wrót podejmuje grupa demonów w epizodzie "Doomed", jednak ich plan zostaje udaremniony.

W sezonie 7 od epizodu "Conversations with Dead People" widzimy, iż na Ustach znajduje się Pieczęć Danzalthara. Nigdy wcześniej o niej nie wspominano, zaś Xander, kierujący odbudową szkoły, nie zauważył takiego obiektu.

Pieczęć Danzalthara[edytuj | edytuj kod]

To fikcyjny symbol znajdujący się na przejściu do groty tworzącej Piekielne Usta. Jest to pentagram z głową kozła, typowy symbol satanistyczny. Pieczęć może zostać otwarta pod wpływem krwi - w tym celu Andrew Wells, za namową Pierwszego Zła uśmierca Jonathana Levinsona. Następnie do ich otwarcia użyta jest krew zgromadzona w Spike'u. Także krew Xandera Harrisa w jednym z odcinków zostaje użyta do otwarcia pieczęci. Krew otwiera wrota, zaś zamykają je łzy, co widzimy w odcinku Storyteller, gdzie zamykają ją łzy Andrew. W finałowym epizodzie potencjalne pogromczynie wraz z Buffy Summers, Faith Lehane i Spikiem otwierają pieczęć swoją krwią i schodzą do pieczary po nią.

Piekielne Usta w Cleveland[edytuj | edytuj kod]

Informacja, że inne Piekielne Usta znajdują się w Cleveland w stanie Ohio pojawia się po raz pierwszy w epizodzie The Wish - jest to teren działania alt. Buffy.

Kolejny raz wzmianka o drugich Piekielnych Ustach pojawia się pod koniec epizodu Chosen.