Helikopter Friedmana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pieniądze z helikoptera)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helikopter Friedmana

Helikopter Friedmana – historia obrazująca wpływ zwiększonej ilości pieniądza na zamożność społeczeństwa. Szybszy wzrost pieniędzy niż towarów i usług powoduje wzrost cen.

Amerykański ekonomista Milton Friedman w swej książce „Intrygujący pieniądz”[1] opisał hipotetyczny przykład zrzucenia z helikoptera, nad państwem o ustabilizowanej od dłuższego czasu sytuacji ekonomicznej, pakunku pieniędzy. Pieniądze te zostałyby podzielone pomiędzy członków tego społeczeństwa w ten sposób, że każdy człowiek podwoiłby stan posiadania zasobów gotówkowych w porównaniu z okresem sprzed zrzutu z helikoptera. W wyniku całej operacji może się jednak okazać, że członek społeczności nie stanie się zamożniejszy, a wręcz przeciwnie stanie się biedniejszy, gdyż posiada mniejsze realne rezerwy zasobów pieniądza oraz uzyska mniejsze realne dochody, co stanie się poprzez relatywny wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych w stosunku do cen czynników produkcji.

Przykład z helikopterem ilustruje tezę Miltona Friedmana, iż dobra i usługi użyteczności społecznej zależą przede wszystkim od ich fizycznej ilości. W przypadku pieniędzy sytuacja przedstawia się inaczej: podwajanie jego ilości będącej w obiegu doprowadzi do jednoczesnego dwukrotnego wzrostu cen.

Helikopter Friedmana jest hipotetyczną historyjką wyjaśniającą zjawisko inflacji oraz wprowadzanie pustego pieniądza do obiegu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Milton Friedman: Intrygujący pieniądz. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1994, s. 32-59. ISBN 83-218-1008-X.