Pierogi z suszonymi śliwkami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierogi z suszonymi śliwkami
danie główne
{{{alt grafiki}}}
Pierogi z suszonymi śliwkami węgierkami
Rodzaj

pierogi

Kuchnia

regionalna

Obróbka żywności

gotowanie

Składniki
Ciasto
mąka, woda, sól
Farsz
śliwki suszone

Pierogi z suszonymi śliwkami – regionalne pierogi jarskie, nadziewane farszem z całych, wypestkowanych suszonych śliwek węgierek, podawane podczas wigilijnej wieczerzy, m.in. na Podkarpaciu[1].

Pochodzenie i przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Owoce drzew owocowych, rosnących w sąsiedztwie wiejskich gospodarstw, były od dawna wykorzystywane w kuchni[2]. Jednym z takich owoców były śliwki węgierki, które suszono na zimę i wykorzystywano do przygotowania różnych potraw m.in. do pierogów[3]. Do takich pierogów wykorzystywano też ugotowane śliwki, pozostałe z kompotu z suszu[4]. Obecnie można kupić suszone śliwki kalifornijskie, ale tradycyjne regionalne pierogi są gotowane z polskich suszonych śliwek węgierek. Pierogi z suszonymi śliwkami na słodko cieszą się nadal szczególnym powodzeniem wśród dzieci, przy podkarpackim wigilijnym stole[5].

Przykładowe składniki: ciasto na pierogi, suszone śliwki węgierki bez pestek, namoczone w gorącej wodzie na ok. 30 minut, gęsta kwaśna śmietana, cukier, masło, bułka tarta - według uznania[1]. Ciasto przygotowuje się z mąki, wody i soli, a farszem są suszone śliwki. Ciasto rozwałkowuje się do grubości około 2 mm, farsz oblepia się ciastem i gotuje w lekko osolonej wodzie. Pierogi w wieczerzę wigilijną świąt Bożego Narodzenia są podawane na ciepło, polane tylko klarowanym masłem lub zrumienioną na maśle bułką tartą. Bywają też podawane z gęstą kwaśną śmietaną i posypane cukrem. Smakują też odgrzewane i zrumienione na maśle na drugi dzień[3][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pierogi z suszonymi śliwkami – kuchnia podkarpacka [online], KatalogSmaków.pl [dostęp 2023-12-25] (pol.).
  2. Ogrody wiejskie – tradycja godna przypomnienia [online], Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, 16 czerwca 2021 [dostęp 2023-12-28] (pol.).
  3. a b Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny: Pierogi ze śliwkami – kuchnia podkarpacka [online], Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny, 18 sierpnia 2019 [dostęp 2023-12-25].
  4. Anna Daniluk., Nowiny 24 Niecodzienne pierogi z suszonymi śliwkami. [online], 7 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-26].
  5. a b Potrawy wigilijne ziemi brzozowskiej [online], lgd.powiatbrzozow.pl [dostęp 2023-12-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Koło Gospodyń Wiejskich z Orzechówki. „Potrawy wigilijne Ziemi Brzozowskiej”, wydane przez Stowarzyszenie LGD „Ziemia Brzozowska”.