Pierre Cardon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierre Cardon
5 zwycięstw
Maréchal des logis (sierżant) pilot Maréchal des logis (sierżant) pilot
Data i miejsce urodzenia 30 października 1894
Armentières, Francja
Przebieg służby
Lata służby od 29 sierpnia 1914
Siły zbrojne French-roundel.svg - Francuskie Siły Powietrzne
Jednostki C 64, Spa 81
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Médaille Militaire (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja)

Pierre Marie Joseph Cardon (ur. 30 października 1894 - zm. ?) - francuski as myśliwski z czasów I wojny światowej. Osiągnął 5 zwycięstw powietrznych. Należał do zaszczytnego grona Balloon Buster.

Pierre Cardon urodził się w Armentières (Nord). Studiował w Lille na Catholique des Artes et Metiers. Do wojska wstąpił razem z młodszym bratem Michel 29 sierpnia 1914 roku. Został przydzielony do 5e Regiment des Chasseur a Cheval. W kwietniu został przeniesiony do lotnictwa i przydzielony jako mechanik do Escadrille C64.

W styczniu 1917 roku znowu razem z bratem zostali skierowani do szkoły pilotów w Avord. Licencję pilota uzyskał 8 kwietnia 1917 roku. Ze względu na swoją dużą wiedzę na temat budowy samolotów został w szkole na stanowisku instruktora. Wśród jego uczniów byli amerykański as Frank Baylies oraz Polak w służbie carskiej Stefan Pawlikowski.

Po śmierci swojego brata w wypadku lotniczym 10 września 1917 roku, na własną prośbę został skierowany do szkoły pilotów lotniczych w Pau oraz Cazeaux. 15 grudnia 1917 roku został przydzielony do eskadry myśliwskiej Spa 81. Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 15 maja 1918 roku. W ciągu trzech tygodni odniósł 5 zwycięstw nad balonami obserwacyjnymi. Do końca wojny służył w Spa 81. Wszystkie zwycięstwa odniósł na samolocie SPAD S.VII.

Odznaczenia[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]