Pierre Clémenti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierre Clémenti
Imię i nazwisko Pierre André Clémenti
Data i miejsce urodzenia 28 września 1942
Paryż, Francja
Data śmierci 27 grudnia 1999
Współmałżonek dwukrotnie żonaty:
1. Margaret Clementi
2. Nadine

Pierre Clémenti (ur. 28 września 1942 w Paryżu, zm. 27 grudnia 1999 roku w Paryżu) – francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj]

Nigdy nie widział swojego ojca, który zginął podczas II wojny światowej. Wychowywany był przez matkę Korsykankę. Jako młody nastolatek odkrył swoje uzdolnienia literackie, pisał wiersze. W późnych latach 50. pracował jako boy hotelowy w Hotel Littré, gdzie sprzedawał niewielką ilość tomików poezji. Studiował dramat w Rue Blanche Schools i paryskim studium aktorskim przy teatrze Vieux Colombier założonym przez Jacques’a Copeau, gdzie rozpoczął karierę sceniczną. Jego debiutem ekranowym był film Karty do gry (Chien de pique, 1960). Wystąpił potem w dramacie historycznym Luchino Viscontiego Lampart (Il Gattopardo, 1963) u boku Burta Lancastera, Claudii Cardinale, Alaina Delona i Terence’a Hilla.

Zwrócił na siebie uwagę kreacją gangstera Marcela, kochanka burżuazyjnej prostytutki (Catherine Deneuve) w dramacie Piękność dnia (Belle de jour, 1967) z udziałem Michela Piccoli. W 1967 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu krótkometrażowego Film ou Visa de censure numéro X. Na planie komedii Benjamin, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca (Benjamin, 1968), gdzie zagrał tytułowego bohatera, spotkał się ponownie z Catherine Deneuve i Michelem Piccoli. W dramacie fantasy Philippe Garrela Łoże dziewicy (Le Lit de la Vierge, 1969) pojawił się jako Jezus. Wystąpił potem w filmach: dramacie Piera Paolo Pasoliniego Chlew (Porcile, 1969), thrillerze Bernardo Bertolucciego Konformista (Il Conformista, 1970) z Jeanem-Louisem Trintignantem, melodramacie Jamesa Ivory Kwartet (Quartet, 1981) z Alanem Batesem, Maggie Smith i Isabelle Adjani oraz telewizyjnym miniserialu biblijnym Dziecko zwane Jezus (Un Bambino di nome Gesù, 1987) z Alessandro Gassmanem.

W 1977 roku we Włoszech został aresztowany za posiadanie narkotyków i spędził czternaście miesięcy w zakładzie karnym podczas strajku głodowego.

Jego ostatnim filmem, w którym zagrał, był dramat W stronę Marrakeszu (Hideous Kinky, 1998) z Kate Winslet. W 1999 roku w Paryżu zmarł w wieku 57 lat na raka wątrobowokomórkowego. Był żonaty z Margaret Clementi.

Linki zewnętrzne[edytuj]