Pierre Robert Olivétan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierre Robert Olivétan
Data i miejsce urodzenia 1505
Noyon, Pikardia
Data śmierci 1538
Zawód, zajęcie teolog, tłumacz Biblii
Biblia w przekładzie Olivétana (1535)

Pierre Robert Olivétan, zwany także Olivetanus (ur. 1505 w Noyon, Pikardia, zm. 1538 we Włoszech) – protestancki teolog i tłumacz Biblii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem proboszcza i wychował się w Noyon, w tym samym mieście co Jan Kalwin, który był jego kuzynem. W 1526 studiował prawo w Orleanie, ale w następnym roku musiał uciekać, ponieważ był podejrzewany o herezję. Od kwietnia 1528 zamieszkał w Strasburgu poświęcając się nauce języków starożytnych. W roku 1531 został wykładowcą w Genewie, ale został usunięty z powodu swoich poglądów religijnych w listopadzie, po czym przeniósł się do Neuchâtel, gdzie również pracował jako nauczyciel. Wraz z Wilhelmem Farelem 12 września 1532 uczestniczył w synodzie waldensów w Chanforan, gdzie otrzymał zadanie opracowania francuskiego tłumaczenia Biblii. Pracę tą ukończył w roku 1535[1]. W maju 1536 został mianowany nauczycielem w gimnazjum genewskim. W marcu 1538 wyruszył w podróż do Włoch, gdzie służył m.in. na dworze Renaty Walezjuszki w Ferrarze, a wkrótce potem zmarł we Włoszech w nieznanych okolicznościach.

Tłumaczenie Biblii (La Bible qui est toute la Saincte Escripture), dokonane przez Olivétana opierało się na oryginalnych tekstach Starego Testamentu w języku hebrajskim i aramejskim. Jego Nowy Testament był rewizją tłumaczenia, które Jacques Lefèvre d’Étaples wykonał około 1523 roku z łacińskiej Wulgaty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Olivétan (1506-1538) (fr.). museeprotestant.org. [dostęp 2018-04-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]