Pierwiastki drugiego okresu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pierwiastki drugiego okresupierwiastki chemiczne znajdujące się w drugim okresie (rzędzie) układu okresowego pierwiastków. Drugi okres zawiera osiem pierwiastków: lit, beryl, bor, węgiel, azot, tlen, fluor i neon.

Znaczenie i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rozpowszechnienie pierwiastków chemicznych w Układzie Słonecznym

Niemetale należące do tego okresu są bardzo szeroko rozpowszechnione, należą do nich najważniejsze dla istot żywych budulce materii organicznej (oprócz wodoru): węgiel, azot i tlen. Wchodzą one także w skład wielu kluczowych dla istnienia życia ziemskiego substancji, w tym wody i dwutlenku węgla. Dla kontrastu lit, beryl i bor występują w przyrodzie stosunkowo rzadko. Niewielkie ilości litu i berylu mogły powstać w wyniku pierwotnej nukleosyntezy we wczesnym Wszechświecie, zaś cięższe pierwiastki tego okresu utworzyły się w procesach syntezy jądrowej zachodzącej w gwiazdach.

Pierwiastki drugiego okresu
Z Symbol Nazwa Właściwości metaliczne Konfiguracja elektronowa
3 Li lit metal alkaliczny [He]2s1
4 Be beryl metal ziem alkalicznych [He]2s2
5 B bor półmetal [He]2s22p1
6 C węgiel niemetal [He]2s22p2
7 N azot niemetal [He]2s22p3
8 O tlen niemetal [He]2s22p4
9 F fluor niemetal – fluorowiec [He]2s22p5
10 Ne neon gaz szlachetny [He]2s22p6

Pierwiastki znajdujące się w okresie[edytuj | edytuj kod]

Lit[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Lit.

Lit jest najlżejszym i najmniej gęstym spośród metali. Jest także bardzo reaktywny i w przyrodzie występuje tylko w związkach.

Beryl[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Beryl (pierwiastek).

Beryl jest stosunkowo reaktywnym metalem wchodzącym w skład wielu minerałów, m.in. berylu i chryzoberylu. Należy do substancji rakotwórczych.

Bor[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bor.

Bor jest najlżejszym półmetalem. Należy do mikroelementów niezbędnych dla rozwoju roślin.

Węgiel[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Węgiel (pierwiastek).

Węgiel jest głównym budulcem związków organicznych, dzięki zdolności do tworzenia stabilnych wiązań między atomami pierwiastka, oraz wielu rozpowszechnionych związków nieorganicznych, jak tlenki węgla lub węglany. Występuje w przyrodzie także w postaci pierwiastkowej, w odmianach alotropowych znacznie różniących się właściwościami: są to przede wszystkim grafit i diament. Węgiel tworzy także naturalne złoża, które są eksploatowane jako paliwa kopalne.

Azot[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Azot.

Cząsteczkowy azot jest w warunkach standardowych gazem i stanowi główny składnik powietrza. Do jego związków należy amoniak, niezbędne dla ziemskiego życia aminokwasy, a także liczne substancje wykazujące właściwości wybuchowe, jak nitrogliceryna.

Tlen[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tlen.

Tlen jest reaktywnym, szeroko rozpowszechnionym niemetalem. Cząsteczkowy tlen jest w warunkach standardowych gazem, stanowi drugi główny składnik powietrza. Związki tlenu są także budulcem wielu minerałów skałotwórczych, jest on najbardziej rozpowszechnionym w skorupie ziemskiej pierwiastkiem.

Fluor[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Fluor.

Fluor jest najbardziej elektroujemnym i niezwykle reaktywnym pierwiastkiem, zdolnym do tworzenia związków nawet z częścią gazów szlachetnych. W warunkach standardowych występuje w postaci gazowej.

Neon[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Neon (pierwiastek).

Neon jest gazem szlachetnym, niewchodzącym w reakcje chemiczne. Jest wykorzystywany w lampach neonowych jako źródło światła.