Przejdź do zawartości

Pierwiastki rodzime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złoto rodzime
Siarka rodzima
Diament - węgiel rodzimy

Pierwiastki rodzime – występujące w przyrodzie minerały o budowie jednorodnej, składające się z atomów tego samego pierwiastka. Pierwiastki uznaje się za tym szlachetniejsze, im mniejszą wykazują skłonność do tworzenia związków chemicznych (aktywność chemiczną). Im pierwiastek szlachetniejszy, a więc bierniejszy chemicznie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że występuje w stanie czystym. Od tej reguły są jednak wyjątki, gdyż węgiel czy siarka, które są stosunkowo reaktywne, również występują w stanie wolnym w skorupie ziemskiej. W postaci rodzimej występuje w przyrodzie tylko 30 pierwiastków. Pierwiastki rodzime mają znikomy udział w składzie skorupy ziemskiej.

Metale rodzime[edytuj | edytuj kod]

Rodzime metale szlachetne zwane są samorodkami, rodzimkami lub nuggetami[1]. Przykłady to miedź rodzima, złoto rodzime, platyna rodzima lub srebro rodzime. Z powodu dużej gęstości koncentrują się w skałach osadowych.

Niemetale rodzime[edytuj | edytuj kod]

Wśród niemetali w postaci rodzimej występują np. siarka rodzima lub węgiel – jako grafit lub diament. Rodzimym półmetalem jest np. bizmut rodzimy. Nagromadzenia niemetali i półmetali rodzimych powstać mogą np. za sprawą rozkładu pierwotnych rud w czapie żelaznej. Jako produkt wyziewów wulkanicznych w fumarolach odkłada się siarka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. samorodek, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2019-09-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Olaf Medenbach, Ulrike Medenbach, Atlas minerałów, Wydawnictwo RM, 2008, s. 14, ISBN 978-83-7243-644-3.