Pierwszy człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierwszy człowiek
First Man
ilustracja
Gatunek

dramat biograficzny

Rok produkcji

2018

Data premiery

29 sierpnia 2018 (świat)
19 października 2018 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

141 min

Reżyseria

Damien Chazelle

Scenariusz

Josh Singer

Główne role

Ryan Gosling
Jason Clarke
Claire Foy
Kyle Chandler
Corey Stoll
Ciarán Hinds
Christopher Abbott

Muzyka

Justin Hurwitz

Zdjęcia

Linus Sandgren

Scenografia

Nathan Crowley
Kathy Lucas

Kostiumy

Mary Zophres

Montaż

Tom Cross

Produkcja

Wyck Godfrey
Marty Bowen
Isaac Klausner
Damien Chazelle

Wytwórnia

Universal Pictures
DreamWorks Pictures
Temple Hill Entertainment
Perfect World Pictures

Dystrybucja

Universal Pictures

Budżet

59 mln dolarów

Strona internetowa

Pierwszy człowiek (ang. First Man) – amerykański dramat biograficzny z 2018 roku w reżyserii Damiena Chazelle’a. Scenariusz filmu oparto na książce Jamesa R. Hansena o tym samym tytule (oryg. First Man: The Life of Neil A. Armstrong).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początek lat 60. XX wieku. Po śmierci córeczki pilot samolotów rakietowych, Neil Armstrong postanawia pracować dla NASA i aplikuje o przyjęcie do programu Gemini. Zostaje zakwalifikowany i wraz z rodziną przenosi się do Houston, gdzie poznaje Eda White’a i Elliota See. Kilka lat później zostaje mu powierzone dowództwo nad misją Gemini 8, podczas której odbywa się pierwsze w historii dokowanie dwóch statków kosmicznych na orbicie. Dochodzi jednak do awarii silnika manewrowego, w wyniku którego Armstrong wraz z drugim astronautą cudem wracają na Ziemię. Rok po tragedii Apollo 1, w której ginie trzech astronautów, w tym Ed White, Armstrong dowiaduje się, że został dowódcą misji Apollo 11, której celem jest pierwsze w historii lądowanie człowieka na Księżycu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2003 roku Clint Eastwood ogłosił, że nabył prawa do ekranizacji biograficznej książki o życiu Neill Armstronga pt. First Man: The Life of Neil A. Armstrong. Jej ekranizacją miała zająć się wytwórnia Warner Bros., ale sam aktor nie planował się w niej pojawić[1].

Produkcja nie doszła do skutku, a projektem w 2010 roku zainteresowały się wytwórnie Universal i DreamWorks. W roli reżysera obsadzono Damiena Chazelle’a, który z kolei wybrał Josha Singera do przepisania istniejącego scenariusza[2]. Do współpracy nad filmem zatrudniono także autora książki Jamesa Hansena[3].

Główne zdjęcia rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku w Atlancie. Reżyser wraz z operatorem Linusem Sandgrenem postanowili zrealizować film w trzech formatach: 16 mm, 35 mm oraz w systemie IMAX. Pierwszy format wykorzystano do nakręcenia scen wewnątrz statku kosmicznego, drugi w domu Armstronga i pomieszczeniach NASA[4], a trzeci do realizacji zdjęć, które rozgrywają się na Księżycu[5].

Zrezygnowano także z techniki green screen, a zamiast tego zastosowano 10-metrowej długości wyświetlacze LED, na których symulowano przestrzeń kosmiczną. Obok ekranów ustawiono symulatory pojazdów kosmicznych, a ich ruchy zsynchronizowano z obrazami wyświetlanymi na ekranach. Reżyser wybrał tę technikę, by aktorzy mogli lepiej wczuć się w swoje role i zamiast zielonego ekranu mogli od razu widzieć efekty wizualne[6].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Przy budżecie szacowanym na 59 milionów dolarów, Pierwszy człowiek zarobił w USA i Kanadzie prawie 45 mln USD, a w pozostałych krajach równowartość blisko 61 mln USD; łącznie 105,7 miliona[7].

Reakcja krytyków[edytuj | edytuj kod]

Film został dobrze odebrany przez krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 87% z 457 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,1 na 10[8]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 56 recenzji wyniosła 84 punkty na 100[9].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy człowiek był nominowany do Oscara za najlepszą scenografię, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku i najlepsze efekty specjalne, zwyciężając w ostatniej kategorii[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eastwood to direct astronaut film biography. articles.latimes.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  2. Kristopher Tapley: How Neil Armstrong Biopic ‘First Man’ Achieved Lift-Off. variety.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  3. Justin Kroll: Ryan Gosling, Damien Chazelle to Reteam on Neil Armstrong Biopic. variety.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  4. How Cinematographer Linus Sandgren Used Format to Change Visual Tone In 'First Man. nofilmschool.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  5. First Man’: How Damien Chazelle Used Handheld 16mm Cameras to Cut Through the Neal Armstrong Myth. indiewire.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  6. Beyond Christopher Nolan: ‘First Man’ Redefines In-Camera VFX. indiewire.com. [dostęp 2018-11-11]. (ang.).
  7. First Man. Box Office Mojo. [dostęp 2021-12-23]. (ang.).
  8. First Man. Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-12-23]. (ang.).
  9. First Man. Metacritic. [dostęp 2021-12-23]. (ang.).
  10. The 91st Academy Awards. oscars.org. [dostęp 2023-07-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]