Piestrzenica olbrzymia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piestrzenica olbrzymia
Piestrzenica olbrzymia: zdjęcie
Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa kustrzebniaki
Rząd kustrzebkowce
Rodzina krążkownicowate
Rodzaj piestrzenica
Gatunek piestrzenica olbrzymia
Nazwa systematyczna
Gyromitra gigas (Krombh.) Cooke
Mycogr., Vol. 1. Discom. (London): fig. 327 (1878)

Piestrzenica olbrzymia (Gyromitra gigas (Krombh.) Cooke) – gatunek jadalnego grzybów z rodziny krążkownicowatych (Discinaceae)[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Powyginany nieregularnie, falisto lub mózgowato, o płatach przygiętych do nasady trzonu lub też mocno z nim zrośniętych; ochrowy do czerwonobrązowego. Do 20 cm wysokości i szerokości[2].

Trzon

Biały albo bladoochrowy; gruby, stosunkowo krótki, zwężający się ku podstawie, rzadziej nieco bulwkowaty, falisto bruzdowany, o gładkiej powierzchni; komorowaty i pusty wewnątrz[2].

Miąższ

Biały, woskowaty i bardzo łamliwy, o smaku łagodnym, bez zapachu[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Od marca do kwietnia w górskich lasach iglastych, na starych pniakach albo wokół nich. Ze względu na swoją rzadkość powinna być oszczędzana, jednak nie jest prawnie chroniona[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Piestrzenica olbrzymia przypuszczalnie nie jest trująca, ale odradza się jej spożywanie ze względu na ogromne podobieństwo do bardzo trującej piestrzenicy kasztanowatej (Gyromitra esculenta)[2].

Przypisy

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-12-12].
  2. a b c d e Edmund Garnweidner, Hertha Garnweidner, Alicja Borowska, Alina Skirgiełło: Grzyby : przewodnik do poznawania i oznaczania grzybów Europy Środkowej. Warszawa: MUZA SA, 2006, s. 220. ISBN 83-7319-976-4.