Pietro Cavallini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pietro Cavallini
Cavallini fresco - Aracoeli - antmoose - cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia ok. 1250
Data i miejsce śmierci ok. 1330
Narodowość włoska
Dziedzina sztuki malarstwo, mozaika
Styl gotyk

Pietro Cavallini (ur. ok. 1250, zm. ok. 1330) – włoski malarz i mozaikarz późnego średniowiecza.

Pochodził prawdopodobnie z Rzymu. Stworzył w Rzymie szkołę, która miała dość szeroki wpływ, zanim nie upadła polityczna i artystyczna ranga Rzymu (gdy w 1305 papieże zamieszkali w Awinionie, a Giotto malował już freski w Padwie rozsławiając szkołę florencką).

Pierwsza odnotowana praca: cykl mozaik do bazyliki San Paolo fuori le Mura, ze scenami staro- i nowotestamentowymi (1277-1285), zniszczone w pożarze w 1823.

Pietro Cavallini,Zwiastowanie,bazylika Santa Maria in Trastevere,Rzym.

W pierwszym kościele na Zatybrzu rzymskim - bazylice św. Marii na Zatybrzu - stworzył w apsydzie mozaiki przedstawiające sceny z życia Marii:

  • Narodzenie Marii
  • Zwiastowanie
  • Narodziny Jezusa
  • Pokłon Trzech Króli
  • Wizyta w Świątyni
  • Zaśnięcie

Mistrzowskie dzieło stworzył w kościele Santa Cecilia in Trastevere w Rzymie, zapewne około 1293. Malowidła, ukazujące Sąd Ostateczny, doskonale prezentują styl Cavalliniego (tzw. rzymski naturalizm), szukającego sposobów oddania głębi przestrzeni, modelującego twarze miękkim światłocieniem, stosując żywe zestawienia barw o pięknym wydźwięku. Szczątki fresku w rzymskiej bazylice odsłonięto w 1900 roku. W połowie XV wieku - jak zanotował Lorenzo Ghiberti - całe wnętrze bazyliki pokrywały freski Cavalliniego.

Przypisuje mu się także: Malowidła w apsydzie kościele św. Jerzego na Velabrum w Rzymie (na podstawie podobnej stylistyki), a także mozaikę Maria ze św. Sebastianem i św. Chryzogonem w apsydzie kościoła San Crisogono.

Giorgio Vasari twierdził, jakoby Cavallini był uczniem Giotta, nie jest to jednak prawdą. Giotto znał prace rzymskiego kolegi i jego sztuka oddziaływała na niego.