Pietrogradskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pietrogradskaja
Петроградская
Ilustracja
Architektura stacji
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Data otwarcia 1 lipca 1963
Głębokość stacji 53 m
Spb metro line2.svg Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja Czornaja Rieczka
Następna stacja Gor´kowskaja
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
Pietrogradskaja Петроградская
Pietrogradskaja
Петроградская
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pietrogradskaja Петроградская
Pietrogradskaja
Петроградская
Ziemia59°57′58,96″N 30°18′41,60″E/59,966378 30,311556
Portal Portal Transport szynowy

Pietrogradskaja (ros. Петрогра́дская) – siódma stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Od 5 stycznia 2013 roku stacja jest tymczasowo zamknięta.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Pietrogradskaja została oddana do użytku pasażerskiego 1 lipca 1963 roku i jest to stacja metra w której zastosowano system automatycznie rozsuwanych drzwi peronowych[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: W. F. Biełow (В. Ф. Белов), A. W. Goworkowski (А. В. Говорковский), W. Ł. Riwin (В. Л. Ривин), N. N. Trieguboje (Н. Н. Трегубое), Ł. I. Szymakowski (Л. И. Шимаковский), a także A. K. Andriejew (А. К. Андреев) i J. J. Moskalenko (Я. Е. Москаленко)[1]. Stacja znajduje się przy prospekcie Kamiennoostrowskim, a jej wejście znajduje się w tzw. domie mody[1]. We wstępnych projektach stacja miała nosić nazwę Kamiennoostrowskij Prospiekt (Каменноостровский Проспект) - od wspomnianej arterii komunikacyjnej lub Płoszczad´ Lwa Tołstogo (Площадь Льва Толстого) - od znajdującego się nieopodal placu poświęconego Lwu Tołstojowi[2]. W porównaniu do innych stacji petersburskiego metra, Pietrogrodskaja nie odznacza się wielością ozdób[2]. Główną dekorację stanowił niegdyś witraż poświęcony organizacji komsomolskiej[1]. 31 grudnia 1993 roku w jednym z pobliskich budynków doszło do wybuchu gazu, a wskutek eksplozji witraż uległ zniszczeniu i nie został odnowiony[1]. Ściany przy torach wykładane są ceramiką, ściany przy drzwiach peronowych barwy białej, podobnie sklepienie, któremu nadano formę półkolistą[3]. Do pierwszej dekady XXI wieku lampy na stacji, z uwagi na ich kształt, znane były jako „latające talerze”, ale zostały usunięte i zastąpione mniej charakterystycznymi elementami oświetlenia[2]. Na jednej ze ścian umieszczono złoty panel przedstawiający parę młodych robotników, co ma być nawiązaniem do czasów rewolucyjnego Piotrogrodu[4].

Pietrogradskaja położona jest na głębokości 53 metrów[4]. Od 1963 do 1982 roku była to początkowa stacja (a według innego sposobu liczenia, końcowa) linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej[5]. Istnieją plany jej rozbudowy i połączenia z innymi liniami petersburskiego metra[5]. Ruch pociągów odbywał się tu od godziny 5:36 do godziny 0:28[1][6]. Już na początku 2011 roku planowano zamknąć stację w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw[7]. Miało do tego dojść latem 2011 roku, a stacja wyłączona miała zostać z ruchu pasażerskiego na około rok[7]. Ostatecznie jednak zdecydowano, że do tego nie dojdzie, a jej remont zostanie przełożony na okres późniejszy[8]. Według kolejnego planu do zamknięcia miało dojść 1 lipca 2012 roku[9]. Znów jednak zdecydowano się odłożyć te plany na później, tym razem do grudnia tego samego roku[10]. Pietrogradskaja została zamknięta 5 stycznia 2013 roku[11]. Remont ma na celu wymianę zużytych i zniszczonych elementów, a także rozwiązanie problemu wód gruntowych[11]. Stacja ma zostać ponownie otwarta 1 listopada 2013 roku[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]